Architektura MuratorWydarzeniaZ miasta do miasta. Historie z czterech stron świata

Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata

Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.

Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata
Jedna z ilustracji Łukasza Majewskiego do książki „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”; il. serwis prasowy

Dubaj i Londyn, Rio de Janeiro i Warszawa, Prypeć i Mahendraparvata, ale też Watykan i Masdar to tylko kilka z miast, po których oprowadza nas Michał Strzałkowski, dziennikarz od wielu lat związany z Polskim Radiem. Książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” pomaga zrozumieć, czym jest miasto i jak funkcjonuje. Publikacja przeznaczona jest głównie dla dzieci, ale również dorośli dowiedzą się z niej, na jak wiele sposobów projektuje się miasta, jak się w nich mieszka i jak organizuje przestrzeń.

Żadnego miasta nie da się opisać w całości. Zresztą po co? To wcale nie jest ciekawe. Lepiej znaleźć to coś, co świadczy o jego wyjątkowości. A kiedy zestawi się razem szczególne cechy różnych miast, łatwiej będzie zrozumieć, co to właściwie znaczy „miasto”. I właśnie po to powstała ta książka – tłumaczy autor we wstępie.

Znajdziemy tu informacje o miejskich środkach transportu, zwierzętach żyjących w miastach, miastach w mieście, zaginionych miastach, miastach widmach i wielu innych fascynujących miejskich sprawach. Barwnym anegdotom i miejskim ciekawostkom towarzyszą zabawne, syntetyczne ilustracje Łukasza Majewskiego, tworzącego zwykle pod pseudonimem Tin Boy. Książka będzie miała premierę 31 sierpnia, ale już dziś można ją zamówić na stronie wydawnictwa Dwie Siostry TU.

O autorach

Michał Strzałkowski (ur. 1983) – jako dziennikarz od wielu lat zajmuje się wydarzeniami na świecie. Od 2004 roku związany z Polskim Radiem, gdzie relacjonował między innymi rewolucję na Ukrainie, skutki wojny domowej w Syrii czy wydarzenia na pograniczu Tadżykistanu i Afganistanu. Współpracował również z radiem TOK FM, a także relacjonującym wydarzenia w Unii Europejskiej portalem EURACTIV. Interesuje go codzienne życie ludzi w różnych zakątkach świata – górali w Gruzji, buddyjskich mnichów w indyjskich Himalajach, rybaków w Bułgarii czy syryjskich uchodźców w Libanie. Bardzo lubi o tym opowiadać słuchaczom. Teraz spróbował o tym napisać dla dzieci. Z miasta do miasta to jego pierwsza książka.

Łukasz Majewski
(ur. 1983) – grafik i ilustrator tworzący pod pseudonimem Tin Boy. Absolwent Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego prace od 2010 ukazywały się w wielu czasopismach, takich jak „Vogue Polska”, „Logo”, „Kukbuk”, „Glamour”, „Exklusiv”, „Hiro” czy „Bluszcz”. Inspiruje go modernizm, dizajn lat 50. i 60. oraz sztuka średniowieczna, starożytna i prehistoryczna. Zilustrował kilka książek dla dzieci.

„Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”
Tekst:
Michał Strzałkowski
Ilustracje: Łukasz Majewski
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022
Przedział wiekowy: 8+
Format: 20 x 25 cm
Oprawa: twarda
Objętość: 104 strony

Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata
Okładka książki „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”; il. serwis prasowy
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.