Hotel Forum w Krakowie - zdjęcia. Co czeka słynny brutalistyczny hotel?

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne

Krystyna Strachocka-Zgud

"Zobaczcie, co straciliśmy!". Wirtualna mozaika z Hotelu Forum trafiła na elewację Kina Kijów - będzie tu wyświetlana do stycznia

2024-09-06 13:58

Od 6 września 2024 roku na elewacji krakowskiego Kina Kijów będzie wyświetlane zdjęcie zniszczonej mozaiki z Hotelu Forum. To część akcji pod hasłem „Zobaczcie, co straciliśmy!", której pomysłodawcą jest Fundacja Instytut Sztuk Progresywnych. Cel, który przyświeca organizatorom to pozyskanie funduszy na odtworzenie dzieła Krystyny Strachockiej-Zgud.

Spis treści

  1. Mozaika z Hotelu Forum na Kinie Kijów - wirtualnie
  2. Powstanie model 3D mozaiki z Hotelu Forum
  3. W Krynicy też zniszczono mozaikę Krystyny Strachockiej-Zgud
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Mozaika z Hotelu Forum na Kinie Kijów - wirtualnie

Od 6 września 2024 roku, po zmroku, na elewacji Kina Kijów będzie wyświetlane zdjęcie zniszczonej mozaiki Krystyny Strachockiej-Zgud, Agnieszki Zgud-Sobol i Janusza Ziembińskiego z Hotelu Forum. Miejsce nie jest przypadkowe - wewnątrz kina znajduje się inna kompozycja Strachockiej-Zgud, i to nie byle jaka - bo największa w tej części Europy. Mierzy niemal 300 m². Zaraz obok, w przylegającym do kina Hotelu Cracovia znajduje się jeszcze jedna mozaika artystki.

Zobacz także: Hotel Forum. Wawel-Imos: "Od 2004 roku żadnej mozaiki nie było". Prezentujemy, jak wyglądała w 2019 roku, kiedy "nie istniała"

Organizatorzy, Fundacja Instytut Sztuk Progresywnych, chcieliby, by akcja, której towarzyszy jasne hasło "Zobaczcie, co straciliśmy!" przyczyniła się do odtworzenia zniszczonej mozaiki w dawnej kawiarni Panorama w Hotelu Forum - taką chęć deklarowali też obecni właściciele lokalu. Obecnie na przeszkodzie stoją względy finansowe.

Może kiedy Kraków zobaczy w powiększeniu jak wspaniałe dzieło sztuki zostało utracone znajdzie się mecenas, który nie będzie szczędził grosza na przywrócenie mozaiki mieszkańcom Krakowa.

– mówi Miłosz Horodyski z Fundacji. Mozaika będzie wyświetlana do stycznia. W Kinie Kijów odbędzie się w tym czasie cykl wydarzeń w ramach wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny”.

O zniszczeniu mozaiki poinformowaliśmy 19 sierpnia 2024 roku.

Zobacz, jak wygląda mozaika na elewacji Kina Kijów:

Powstanie model 3D mozaiki z Hotelu Forum

Na zniszczenie mozaiki w Hotelu Forum odpowiedziała też Akademia Sztuk Pięknych. Deklaruje pomoc w odtworzeniu kompozycji.

Ambicją Instytutu Sztuk Progresywnych ASP jest stworzenie modelu 3D zdewastowanej mozaiki z Hotelu Forum. Chcemy pomóc odtworzyć ten obiekt, dlatego wykonamy pierwszy krok. Przećwiczyliśmy to już na mozaice z Kina Kijów, którą zeskanowaliśmy ze zdjęć i przenieśliśmy do rzeczywistości wirtualnej. Podobnie zresztą jak pierwotny projekt Kina z 1967 roku, który znacząco różni się od obecnego wyglądu Kina Kijów.

– wyjaśnia prof. Grzegorz Biliński. W stworzeniu modelu pomogą zdjęcia Anny Stankiewicz wykonane w 2019 roku. To właśnie jej fotografia zostanie wyświetlona na elewacji Kina Kijów.

Zobacz także: Zniszczona mozaika w Hotelu Forum miała zostać zabytkiem. Rozmawiamy z byłą Konserwator, Moniką Bogdanowską

W Krynicy też zniszczono mozaikę Krystyny Strachockiej-Zgud

Choć zniszczenie przez nieznanych sprawców mozaiki z Forum jest tragiczne, wywołało ogromną reakcję i sprzeciw - nie tylko wśród mieszkańców, ale i środowiska artystycznego. W przyszłości być może doprowadzi do jakiejś zmiany, a strata nie pójdzie na marne. Nieco inaczej było w przypadku potężnej mozaiki artystki w Pijalni Głównej w Krynicy, którą w czasie remontu skuto w całości, a następnie ułożono z niej mniejszy ceramiczny poziomy pas.

Krystyna Strachocka-Zgud oprotestowała takie rozwiązanie (skontaktowano się z nią, by zaproponowała własną wizję zrecyklingowanej mozaiki), a zniszczenie pracy opłaciła zdrowiem - w zasadzie po raz drugi, bo wcześniej poważnie zachorowała podczas tworzenia ceramiki. Warunki, w jakich musiała pracować nie były łatwe, a mimo to udało się stworzyć ogromne, kompletne dzieło. Wypalanie go trwało ponad rok i wymagało współpracy z ekspertami AGH. Montaż - kolejne pół roku. Artystkę zaproszono na otwarcie Pijalni Głównej. Odmówiła.

Strachocka–Zgud w kooperatywie ze Spółdzielnią "Kamionka" ozdabiała niemal każdy nowy modernistyczny obiekt jaki powstawał w latach 60-tych w Krakowie. Nie wszystkie mozaiki przetrwały jednak próbę czasu. Nie zachował się „Żywy mur” we wnętrzu Pijalni Wód Mineralnych w Krynicy-Zdroju. Oddana w 1971 roku największa w Europie pijalnia wód pełniła funkcję ogrodu zimowego. Sala koncertowa była w formie rozchylającego się kwiatowego kielicha w kolorowej ceramicznej strukturze. Przeszklone ściany miały sprawiać wrażenie jednej przestrzeni z deptakiem i lasem.

– mówi prof. Grzegorz Biliński, uczeń Cęckiewicza, dziś szef Instytutu Sztuk Progresywnych na ASP.

W tym roku Krystyna Strachocka-Zgud skończyła 101 lat. Trwają starania o nadanie jej medalu Gloria Artis.

Źródło: Fundacja Instytut Sztuk Progresywnych, Bożena Kostuch, Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku, wyd. Muzeum Narodowe w Krakowie (2015)

Zobacz także: Krakowska architektura z czasów PRL. Zobacz 10 miejsc, które warto odwiedzić w Krakowie

Listen on Spreaker.