Architektura MuratorProjektyŚródmieście Warszawy odNowa – wiemy, jak będzie wyglądać plac Powstańców i ulica Świętokrzyska

Śródmieście Warszawy odNowa – wiemy, jak będzie wyglądać plac Powstańców i ulica Świętokrzyska

Wiosną zaczną się prace nad nową aranżacją placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej. O wyglądzie tych reprezentacyjnych przestrzeni miasta zdecydowali mieszkańcy.

Śródmieście Warszawy odNowa – wiemy, jak będzie wyglądać plac Powstańców i ulica Świętokrzyska
Nowa aranżacja placu Powstańców Warszawy, il. materiały prasowe
Zielona Holandia Jak pokazała listopadowa konferencja z cyklu Współczesna architektura krajobrazu, w ostatniej dekadzie wyraźnym trendem jest zwrot ku dzikiej naturze. To zasada, która dotyczy na równi kształtowania terenów zalewowych i projektowania parków. Stąd też w miejskich zieleńcach naturalne zarośla, pnie uschłych drzew i wysokie trawy, wszystkie w przemyślnie zaprojektowanych miejscach – relacja Krzysztofa Zięby.
Archipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska Marta Tomasiak i Maciej Siuda zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie fragmentu parku Młynówka Królewska w Krakowie. „Ma szanse powstać hybryda parku i placu, archipelag wysp z dziką zielenią i małą architekturą” – mówią autorzy nagrodzonej pracy.
Architektura w krajobrazie. 5 punktów widokowych, które musisz odwiedzić Punkty widokowe są hołdem dla relacji między obserwatorem i światem. Niektóre niemal niezauważalnie wpisują się w otoczenie, inne operują monumentalizmem. Wybieramy 5 punktów widokowych, które warto odwiedzić.
Świętokrzyska bez donic. Trwają konsultacje społeczne Pracownia RS Architektura opracowała kilka koncepcji aranżacji zieleni przy ulicy Świętokrzyskiej oraz na placu Powstańców Warszawy. O ostatecznym wyglądzie obu miejsc zadedycują mieszkańcy w ramach trwających do 28 czerwca konsultacji społecznych.
Krajobraz to potężne medium Architektura krajobrazu zaczyna być postrzegana jako profesja, która wyjątkowo dobrze sprawdza się przy rozwiązywaniu współczesnych problemów – zmian klimatu, zdrowia czy dostępu do przestrzeni publicznych. Dziś klienci najpierw zatrudniają naszą firmę, a dopiero potem my, po zbadaniu miejsca, pomagamy im wynająć architekta – z Thomasem Woltzem, cenionym amerykańskim projektantem krajobrazu, szefem biura Nelson Byrd Woltz, rozmawia Maja Mozga-Górecka
Martha Schwarz – projektantka ostatniej szansy Licznym warsztatom i seminariom odbywającym się w ramach Dnia Architekta Krajobrazu towarzyszy zawsze wykład gościa specjalnego. W tym roku o swojej pracy i doświadczeniach opowiadała Amerykanka Martha Schwartz, znana z odważnych, często kontrowersyjnych realizacji na granicy sztuki i architektury krajobrazu – relacja Tomasza Żylskiego.