Woonerf na Abrahama

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt Mai Bazylko i Tomasza Jażdżewskiego z Politechniki Gdańskiej. Źródło: materiały prasowe

Gdynia będzie mieć swój pierwszy woonerf

2017-02-14 18:06

Ulica Abrahama w Gdyni już wkrótce zostanie przekształcona w przyjazną przestrzeń publiczną. W konkursie na najlepszą wizję jej zmian zwyciężyła praca Mai Bazylko i Tomasza Jażdżewskiego z Politechniki Gdańskiej.

Jeszcze w tym roku ulica Abrahama na odcinku między ulicami 10 Lutego i Batorego zostanie przekształcona w pierwszą w Gdyni strefę współdzieloną, czyli tzw. woonerf. Ze względu na zaciszne położenie oraz kilka popularnych lokali gastronomicznych, miejsce to uznano za najlepsze dla funkcji integrującej mieszkańców i przechodniów.

Po raz pierwszy pomysł przekształcenia ulicy Abrahama w miejski deptak pojawił się w projekcie "Śródmieście wygodne dla pieszych - więcej zieleni, lepsze oświetlenie ulic i mała architektura", który zwyciężył w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim. Wybrana wtedy koncepcja przewiduje zwężenie jezdni do 4,5 m oraz wprowadzenie elementów małej architektury i zieleni. Szacunkowy koszt realizacji wyceniono na 453 890 zł.

O kierunku zmian zdecydować miał skierowany do studentów konkurs architektoniczny, zorganizowany z inicjatywy stowarzyszenia Miasto Wspólne przy wsparciu Politechniki Gdańskiej. Łącznie wpłynęło 9 pomysłów, spośród których najlepsza okazała się praca Mai Bazylko i Tomasza Jażdżewskiego, studentów V roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Zwycięski projekt nawiązuje do elementów gdyńskiego modernizmu. Cała ulica, zarówno w kompozycji, jak i w meblach miejskich, nawiązuje do różnych detali modernistycznych. Chcieliśmy w sposób symboliczny przenieść wnętrza gdyńskich kamienic do strefy publicznej. Chodziło o stworzenie salonu miejskiego, który będzie czerpał z najważniejszego dla Gdyni architektonicznego nurtu. Dla przykładu motyw posadzki, który zawarliśmy w projekcie, nawiązuje do posadzki znajdującej się na klatce schodowej w kamienicy przy ul. Abrahama 28 – mówią autorzy projektu.

Prace nad realizacją koncepcji ruszą jeszcze w tym miesiącu. Rozpoczną się od rozpisania procedury przetargowej na projekt architektoniczny. W oparciu o zwycięską koncepcję przygotowujemy tak zwaną specyfikację do istotnych warunków zamówienia publicznego na projekt. Chcemy, aby autorzy zwycięskiej pracy byli uwzględnieni w dokumentacji i aby jasne było, że ostateczny projekt architektoniczny powstał na podstawie konkursowej koncepcji. Po stworzeniu i otrzymaniu projektu przystąpimy do jego realizacji – mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Wystawę prac konkursowych można oglądać w gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) do 5 marca 2017 roku.

Woonerf na Abrahama

i

Autor: Archiwum Architektury Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski prezentują swoją pracę. Źródło: materiały prasowe