Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!

i

Autor: Archiwum Architektury Grafika: Krzysztof Iwański

Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!

2018-07-20 20:57

Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 19:00 w dawnej sali obrad PKiN. Wśród ławników m.in. Leon Tarasewicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Oskarżony ma blisko 63 lata i mierzy ponad 230 metrów. W najbliższą niedzielę, 22 lipca, w dniu swoich 63. urodzin, stanie na ławie oskarżonych. Czy okoliczności, które przyczyniły się do powstania Pałacu, powinny decydować o jego przyszłości? Czy stalinowskie korzenie budynku wciąż mają znaczenie dla mieszkańców Warszawy? Co dziś symbolizuje Pałac Kultury i Nauki? To tylko niektóre z pytań, na które będą starały się odpowiedzieć strony procesu.

Sąd nad Pałacem to projekt teatralny inspirowany znanymi w kulturze anglosaskiej procesami sądowymi, które wytaczane były budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny. PKiN znienawidzony i najbardziej kochany jest nieustannie oskarżany i broniony. I może również dlatego, budynek ten jest najbardziej zainteresowany procesem nad sobą – piszą organizatorzy z Fundacji FOMA. W projekcie wezmą udział aktorzy oraz adwokaci i sędzia.

W roli świadków wystąpią Grzegorz Artman, Kamilla Baar-Kochańska, Przemysław Bluszcz, Krystyna Duniec, Małgorzata Gorol, Iwona Karlicka, Agnieszka Kowalska i Paweł Paczesny, a jako ławnicy Krzysztof Iwański, Jacek Jabrzyk, Michał Merczyński, Maciej Nowak, Magdalena Sroka, Andrzej Szumowski, Leon Tarasewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Marcin Kącki. Usłyszymy różne głosy, które przedstawią zaproszeni przez nas artyści. Liczymy też na głosy widzów i ich udział w dyskusji. Poznamy różne stanowiska, które dotyczą Pałacu. Na koniec zawodowy sędzia Jarosław Gwizdak w majestacie swojego stanowiska na podstawie tego, co usłyszy, wyda wyrok na Pałac – czytamy na stronie wydarzenia. Wstęp wolny.

Sąd na PałacemInicjator: Fundacja FOMAReżyseria, tekst: Seb MajewskiDramaturgia: Tomasz JękotKurator: Magdalena SrokaWspółpraca: Katarzyna DrogowskaProdukcja: Ola Knychalska

W ramach projektu Plac Defilad /placdefilad.org

Czytaj też: Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki