World Architecture Festival

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma szansę na architektonicznego Oscara

2024-07-17 9:28

W marcowym numerze A-m pisaliśmy, że nowy lubelski Dworzec Metropolitalny będzie źródłem lokalnej dumy o globalnych zasięgach. Właśnie się okazało, że ma szansę na architektonicznego Oscara - znalazł się wśród finalistów tegorocznego World Architecture Festival.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Spis treści

  1. Kandydat do Oscara architektury na łamach "A-m"
  2. World Architectutre Festival - Oscary architektury
  3. Dworzec Metropolitalny w Lublinie - nowoczesny pawilon na słupach
  4. Symbol zmian w Lublinie

Kandydat do Oscara architektury na łamach "A-m"

Szereg białych słupów – o charakterystycznej ażurowej konstrukcji i kielichowej formie szerokich kolistych głowic wspierających płytę rozległego dachu – stanowi o wybitnie indywidualnej tożsamości architektury dworca - pisała w "A-m" nr 3/2024 Magdalena Staniszkis. Jej zdaniem lubelski Dworzec z zadaszonymi peronami stanowisk autobusowych to serce, głowa i dusza rozległej inwestycji; nie tylko projekt architektoniczny, lecz także obraz troski o przyszłość miasta, gdzie komunikacja, życie lokalne i architektura idą ręka w rękę w zrównoważonym rozwoju. Hubert Trammer zwracał uwagę, że jeszcze przed otwarciem nowy dworzec autobusowy doczekał się kilku nagród i wyróżnień. Cześć z nich to zapewne efekt zastosowanych tu rozwiązań, które wpisują się w aktualne trendy oraz oczekiwania.

Czytaj więcej:

Niedawno prezentowaliśmy również wybrane zagraniczne obiekty nominowane w kategorii Creative Re-use.

World Architectutre Festival - Oscary architektury

World Architecture Festival to festiwal światowej architektury, który odbędzie się między 6 a 8 listopada w Singapurze. W konkursie tym są rozpatrywane zarówno projekty, jak ukończone budynki. Finałowe obiekty zostaną zaprezentowane przed obradującym na żywo jury w Marina Bay Sands w Singapurze przy udziale publiczności. Odbywający się już po raz szesnasty Światowy Festiwal Architektury (WAF) jest największym na świecie festiwalem i konkursem z wręczaniem nagród na żywo. Festiwal ten poświęcony jest celebrowaniu doskonałej architektury z całego świata. To miejsce, w którym członkowie społeczności architektów spotykają się, aby dzielić się wiedzą i uczyć się od siebie nawzajem. WAF jest jedynym globalnym festiwalem architektury, który łączy w sobie przyznawanie nagród, seminaria i przestrzeń do nawiązywania kontaktów. Interior, siostrzany festiwal WAF, to święto kreatywności, inspiracji i wiedzy, które łączy społeczność projektantów wnętrz. Nagrody na Światowym Festiwalu Architektury są przyznawane w nietypowy sposób, bo publiczność ma możliwość oglądania na żywo tego, jak architekci prezentują swoje projekty a jury o nich rozmawia.

W tegorocznej edycji nominowana jest także:

  1. Fabryka Wody ze Szczecina
  2. oraz food court Pedet we wrocławskiej Renomie

Dworzec Metropolitalny w Lublinie - nowoczesny pawilon na słupach

Dworzec Metropolitalny w Lublinie zbudowany został naprzeciwko historycznej stacji PKP Lublin Główny, dzięki czemu właśnie powstał tu najważniejszy węzeł przesiadkowy w mieście, łącząc w jednym miejscu linie kolejowe i autobusowe, transport zbiorowy i indywidualny, a także komunikację międzynarodową i miejską. Budynek główny to dwukondygnacyjny pawilon przekryty ogólnodostępnym, zielonym dachem, wspartym na charakterystycznych ażurowych słupach. Za jego projekt odpowiada pracownia Tremend. Po otwarciu dworca, w weekend 12-13 stycznia miasto zorganizowało Dni Otwarte dla mieszkańców Lublina, by mogli lepiej poznać nowo otwartą inwestycję. Wykorzystaliśmy tę okazję i zapytaliśmy ich o pierwsze wrażenia i o to, jak oceniają Dworzec Metropolitalny. Przeczytaj o tym więcej w tekście Julii Dragović i Agaty Biskupskiej Kosmali: Dworzec Metroplitalny w Lublinie po otwarciu. Mieszkańcy mówili wtedy między innymi:

Fajnie, że jest nowoczesny dizajn, nie ma "Bizancjum" znanego z różnych inwestycji miejskich, i nie tylko miejskich. Jest to naprawdę fajnie przemyślany obiekt, bardzo przyjemny"

Symbol zmian w Lublinie

Artur Celiński pisał o przemianie Lublina, jaką zaobserwował od 2009 roku, kiedy prowadził tam warsztaty DNA Miasta. Od tamtej pory Lublin przeszedł naturalny rozwój, ale także stał się bardziej kosmopolityczny - za sprawą bliskości granicy to już nie tylko miasto uniwersyteckie, ale niekiedy "międzynarodowa stolica Polski". Celiński pisał:

Lublin w 2024 roku jest już zupełnie w innym miejscu. Nie kryguje się. Nie pyta nikogo o zdanie. Jest miastem pewnym siebie, charakternym i głośno manifestującym swoją obecność. I to odbicie nowego, świeżego Lublina widać w jego Dworcu Metropolitalnym, który nie tylko w spektakularny sposób chce wejść do architektonicznego kanonu, ale też całym sobą manifestuje śmiałe spojrzenie w przyszłość.

Przeczytaj więcej:

Wyczerpująco o Dworca Metropolitalnego pisali w swoich komentarzach na łamach czasopisma także Magdalena Staniszkis i Hubert Trammer (dostępne w prenumeracie cyfrowej "A-m").

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.