Architektura MuratorKonkursyEuropan 14 - wyniki konkursu

Europan 14 - wyniki konkursu

Tegoroczna edycja europejskiego konkursu, obejmująca ponad 30 miast, odbyła się pod hasłem "Productive city" - przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem w konkursie warszawskim nie przyznano głównej nagrody.

W odbywającym się w dwuletnich cyklach konkursie młodzi architekci szukają rozwiązań dla konkretnych obszarów miejskich. Zadaniem tegorocznej edycji było włączenie przestrzeni produkcyjnej w nowe założenia urbanistyczne; do opracowania przeznaczono 45 terenów w kilkudziesięciu europejskich miastach. Dla Warszawy obszarem objętym konkursem był teren dawnej fabryki domów na warszawskim Ulrychowie, na granicy Woli i Bemowa. Bardziej szczegółowo o konkursie pisaliśmy na początku roku.

Jako że Polska nie jest pełnoprawnym członkiem Europanu, pierwszy etap konkursu odbywa się lokalnie w mieście w obrębie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, ostateczne oceny wystawiane są przez jury w Niemczech. W tym roku nie przyznano nagrody głównej, ale trzy równorzędne wyróżnienia, między które została rozdzielona pula nagród - 18 tys. euro.

Wyróżnione projekty:

- Maria Nuñez (Madryt): “Warszawa Common Places”

- Lluis Juan Liñán, Andrea Gimeno Sánchez, Josep Vicent Lluch Diaz (Walencja): “The Excity”

- Borys Kozlowski, Barbara Jakubowska (Rotterdam): “House the Productivity”

Projekt "Warszawa Common Places" zawiera w sobie szereg pomysłów na nowoczesne miasto, umożliwiających rozsądne korzystanie z zasobów środowiska. Rozwiązania te wcielone są w klasyczną, zróżnicowaną miejską zabudowę, wykorzystującą pofabryczne budynki. W "The Excity" teren byłej fabryki domów ma być przekształcony w małe miasto o charakterze industrialnym, żyjące z recyklingu oraz przetwarzania materiałów. "House the Productivity" przedstawia z kolei koncepcję elastycznej, powtarzalnej jednostki mieszkalno-wytwórczej. Miasteczko złożone z takich prefabrykowanych elementów przecina wielofunkcyjny, linearny plac.

Europan E15 – kolejna edycja prestiżowego konkursu dla młodych Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się pod wspólnym hasłem w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tegoroczny temat po raz kolejny odnosi się do miast produktywnych.
Produktywne miasta. Europan 14 Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tym razem jego główne hasło brzmi Produktywne miasta, a prace można nadsyłać do 30 czerwca 2017 roku.
Europan i architektura przyszłości Celem konkursu od zawsze były poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i świeżych pomysłów, jednak dla młodych pracowni niemniej istotna jest możliwość wcielenia ich w życie – seminarium towarzyszące wrocławskiej wystawie "Europan – laboratorium architektury" podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz.
Europan E13 – co powstanie obok Centrum Nauki Kopernik? Zadanie uczestników ostatniej polskiej edycji Europanu polegało na zaprojektowaniu plenerowej ekspozycji kamieniarskich detali i innych elementów architektonicznych wyłowionych z Wisły w trakcie prac archeologicznych. Tym razem władze Warszawy obiecały zrealizować zwycięską koncepcję.
Europan po raz trzynasty Miasto stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję międzynarodowyego konkuru architektonicznego Europan. Tym razem na lokalizację wybrano skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny", a tematem będą "Kamienne skarby Wisły" - odnalezione niedawno elementy architektoniczne, które zatonęły kilkaset lat temu, podczas próby transportu przez wojska szwedzkie.
Mies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten Na tzw. krótkiej liście nominacji Mies van der Rohe Award 2013 znalazł się wśród 32 realizacji Plac Pormetxeta w Barakaldo. Autorami projektu są architekci z pracowni architektonicznych Xpiral oraz MTM Arquitectos