Architektura MuratorKonkursyNagroda Architektoniczna POLITYKI 2022

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2022

W tym roku tygodnik „POLITYKA” wręczył swoją Nagrodę Architektoniczną już po raz jedenasty. Grand Prix zdobyły Browary Warszawskie projektu biura JEMS Architekci. Internauci za najlepszą realizację minionego roku uznali z kolei rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju autorstwa SLAS architekci.

Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak
Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci; fot. Juliusz Sokołowski

Finał Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 odbył się 7 czerwca na terenie Browarów Warszawskich. Jak mówił podczas uroczystości redaktor tygodnika, a zarazem pomysłodawca konkursu Piotr Sarzyński, to czysty przypadek, bo wyboru miejsca na galę dokonano na długo przed posiedzeniem jury. Poprzez nagrodę chcemy nie tylko wyróżnić najlepsze realizacje minionego roku, ale też edukować. Przez kilka tygodni poprzedzających rozstrzygnięcie konkursu publikujemy na naszych łamach prezentacje finalistów, tłumacząc, czym jest dobra architektura i jak należy ją czytać – dodał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”. Podkreślał też, że choć nagroda główna jest jedna, wszyscy finaliści są zarazem laureatami konkursu.

W tym roku w finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 znalazły się Browary Warszawskie (proj. JEMS Architekci), From the Garden House (proj. KWK Promes), kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak), sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju (proj. SLAS Architekci) oraz Villa Reden w Chorzowie (proj. Franta Group). Decyzja jury nie była jednogłośna, ale wybór był trudny ze względu na różną skalę i funkcję finałowych obiektów. Wszystkie one prezentowały jednak ponadczasowe wartości, jak trwałość, użyteczność i piękno – podsumowywała Marlena Happach, naczelna architektka Warszawy i jurorka konkursu. Ostatecznie Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 zdobyły Browary Warszawskie projektu pracowni JEMS Architekci. W internetowym głosowaniu zwyciężyła z kolei sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju autorstwa biura SLAS Architekci.

Do nominowania do Nagrody co roku zapraszani są wybrani architekci i urbaniści, krytycy architektury oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz ładu przestrzennego (własne nominacje tradycyjnie zgłasza także zespół redakcji „Architektura-murator”), natomiast laureatów wybiera specjalnie powołane jury.

W tej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI w jury znaleźli się: Grzegorz Buczek – architekt, urbanista, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Anna Cymer –  historyczka architektury, popularyzatorka wiedzy na temat architektury i designu; Paweł Dobrzycki – architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, profesor na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie; Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Marlena Happach – architektka, urbanistka i aktywistka, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy; Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS; Magdalena Staniszkis – architekt i urbanista, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury, przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński, a także redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.

W finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 znalazły się:

Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci
| więcej o realizacji...

From the Garden House, proj. KWK Promes Robert Konieczny
| więcej o realizacji...

Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
| więcej o realizacji...

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS Architekci
| więcej o realizacji...

Villa Reden w Chorzowie, proj. Franta Group
| więcej o realizacji..

Autor: (Red.)
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.