Architektura MuratorKonkursyNagroda Architektoniczna POLITYKI 2022

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2022

W tym roku tygodnik „POLITYKA” wręczył swoją Nagrodę Architektoniczną już po raz jedenasty. Grand Prix zdobyły Browary Warszawskie projektu biura JEMS Architekci. Internauci za najlepszą realizację minionego roku uznali z kolei rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju autorstwa SLAS architekci.

Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak
Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci; fot. Juliusz Sokołowski

Finał Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 odbył się 7 czerwca na terenie Browarów Warszawskich. Jak mówił podczas uroczystości redaktor tygodnika, a zarazem pomysłodawca konkursu Piotr Sarzyński, to czysty przypadek, bo wyboru miejsca na galę dokonano na długo przed posiedzeniem jury. Poprzez nagrodę chcemy nie tylko wyróżnić najlepsze realizacje minionego roku, ale też edukować. Przez kilka tygodni poprzedzających rozstrzygnięcie konkursu publikujemy na naszych łamach prezentacje finalistów, tłumacząc, czym jest dobra architektura i jak należy ją czytać – dodał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”. Podkreślał też, że choć nagroda główna jest jedna, wszyscy finaliści są zarazem laureatami konkursu.

W tym roku w finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 znalazły się Browary Warszawskie (proj. JEMS Architekci), From the Garden House (proj. KWK Promes), kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak), sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju (proj. SLAS Architekci) oraz Villa Reden w Chorzowie (proj. Franta Group). Decyzja jury nie była jednogłośna, ale wybór był trudny ze względu na różną skalę i funkcję finałowych obiektów. Wszystkie one prezentowały jednak ponadczasowe wartości, jak trwałość, użyteczność i piękno – podsumowywała Marlena Happach, naczelna architektka Warszawy i jurorka konkursu. Ostatecznie Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 zdobyły Browary Warszawskie projektu pracowni JEMS Architekci. W internetowym głosowaniu zwyciężyła z kolei sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju autorstwa biura SLAS Architekci.

Do nominowania do Nagrody co roku zapraszani są wybrani architekci i urbaniści, krytycy architektury oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz ładu przestrzennego (własne nominacje tradycyjnie zgłasza także zespół redakcji „Architektura-murator”), natomiast laureatów wybiera specjalnie powołane jury.

W tej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI w jury znaleźli się: Grzegorz Buczek – architekt, urbanista, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Anna Cymer –  historyczka architektury, popularyzatorka wiedzy na temat architektury i designu; Paweł Dobrzycki – architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, profesor na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie; Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Marlena Happach – architektka, urbanistka i aktywistka, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy; Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS; Magdalena Staniszkis – architekt i urbanista, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury, przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński, a także redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.

W finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022 znalazły się:

Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci
| więcej o realizacji...

From the Garden House, proj. KWK Promes Robert Konieczny
| więcej o realizacji...

Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
| więcej o realizacji...

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS Architekci
| więcej o realizacji...

Villa Reden w Chorzowie, proj. Franta Group
| więcej o realizacji..

Autor: (Red.)
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.