Kolejna odsłona konkursu make me!

i

Autor: Archiwum Architektury W ubiegłorocznej edycji konkursu make me! wzięło udział 178 projektantów z całego świata. Zwycięzcą został Benno Brucksch za koncept „Ziemia Wosk Ołówek. Kredki z gleby”.

Kolejna odsłona konkursu make me!

2018-02-13 14:06

Tylko do 2 marca można zgłaszać projekty do tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu dla najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Nagroda główna wynosi w tym roku 50 tys. zł.

Make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20-35 lat) organizowany od 10 lat przez Łódź Design Festival. Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Oprócz nagrody głównej, Paradyż Award, przewidziane są także dwie nagrody specjalne – pierwsza przyznawana przez Łódź Design Festival o wartości 10 tys. zł i druga, o wartości 5 tys. zł, ufundowana przez firmę Interprint. Prace w konkursie make me! oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane jury. W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor), Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, na podstawie przesłanych formularzy, wybierze około 20 najlepszych projektów, które zaprezentowane zostaną podczas festiwalu.

Przez 10 lat konkurs make me! dojrzał i nabrał znaczenia. Ze studenckiego wydarzenia prezentującego starannie selekcjonowane osobliwości, z potencjałem na produkt, zmienił się w konkurs dla młodych profesjonalistów. Stało się niemal regułą, że nagroda make me! jest pierwszą z serii wielu, które otrzymują laureaci, jak stało się w wypadku Jana Lutyka, Jana Pfeifera czy zeszłorocznego laureata Benno Bruckscha. Także prace finałowe radzą sobie świetnie w ważnych konkursach, by wymienić choćby rehabilitacyjną biżuterię Ewy Dulcet i Martyny Świerczyńskiej. Mecenas konkursu, najwyraźniej podziela tę opinię, skoro zdecydował się podnieść nagrodę z 20 000 do 50 000 zł. To znakomita kwota, pozwalająca stanąć na nogi młodemu twórcy, wdrożyć projekt lub rozkręcić studio. Naprawdę warto spróbować sił w takim konkursie, który daje realną szansę na start w dorosłe projektowe życie – zachęca Agnieszka Jacobson-Cielecka, wieloletnia dyrektor artystyczna Łódź Design Festival, obecnie członkini jury konkursów make me! oraz must have. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne tu.