Muzeum Katyńskie najlepszym budynkiem publicznym Europy Środkowo-Wschodniej

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Katyńskie, proj. BBGK Architekci, Jerzy Kalina i zespoół Maksa pod kierownictwem Krzysztofa Langa; fot. Juliusz Sokołowski

Muzeum Katyńskie najlepszym budynkiem publicznym Europy Środkowo-Wschodniej

2019-10-23 17:27

Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci z kolejną prestiżową nagrodą. Obiekt zdobył tytuł najlepszego budynku publicznego w Europie Środkowej i Wschodniej w bieżącej edycji triennale architektury w Bukareszcie.

Trzecia edycja East Centric Architecture Triennale w Bukareszcie odbyła się w dniach 7-20 października pod hasłem HOME|any|more|? Podczas wydarzenia tradycyjnie już rozstrzygnięto konkurs na najlepsze budynki regionu organizowany przez magazyn „Arhitext” we współpracy m.in. z Rumuńską Izbą Architektów. Spośród ponad 150 projektów zrealizowanych w latach 2016-2019 w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowe jury pod przewodnictwem duńskiego architekta Marca Jaya wybrało najpierw po pięciu finalistów w każdej z sześciu kategorii, a następnie, po publicznych prezentacjach autorów przed komisją, wyłoniło zwycięzców.

Muzeum Katyńskie zdobyło główną nagrodę w kategorii Budynków Publicznych. Obiekt, zrealizowany według projektu BBGK Architekci we współpracy z artystą Jerzym Kaliną i zespołem Maksa pod kierownictwem Krzysztofa Langa, był też finalistą EU Mies van der Rohe Award 2017, w tym samym roku zdobył też Grand Prix Brick Award i Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.

Potencjałem tego projektu był bardzo trudny temat. Długo zastanawialiśmy się, jak powinno wyglądać miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Zapadła decyzja, aby muzeum mówiło nie tylko o śmierci, lecz także o życiu ofiar, o ich rodzinach, było wyrazem pamięci o nich. Ideą muzeum jest droga która prowadzi przez zabytkowy teren cytadeli. Na tej drodze zabytkowy kontekst, współczesna architektura, sztuka i ekspozycja muzeum budują spójną narrację i przestrzeń kontemplacji. W zgiełku otaczającego świata chcieliśmy stworzyć przestrzeń ciszy, która jest tym bardziej wymowna – tłumaczą architekci.

Wśród finalistów East Centric Architecture Triennale Award 2019 w kategorii Budynków Publicznych było też Muzeum Ulmów w Markowej projektu Nizio Design International.