Architektura MuratorKonkursyMuzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy

Muzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy

Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Fundacja Art Transparent rozstrzygnęły konkurs na projekt wystawy stałej przyszłego Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. Zwyciężyło Studio 1:1 z Gdańska, ale nagrodzono też pracownię ONTO Kai Nosal i biuro Aleksandra Wadasa.

Muzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy
Wystawa w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu, proj. Studio 1:1, I nagroda

Wystawa w Muzeum Lubomirskich: konkurs

Celem konkursu, zorganizowanego na zlecenie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przez Fundację Art Transparent, było wyłonienie koncepcji scenograficznej wystawy stałej, która zostanie zrealizowana w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Projekt samego budynku, planowanego pomiędzy ul. Fredry, Szewską i placem Uniwersyteckim, został wybrany w konkursie z 2018 roku, w którym zwyciężyła warszawska pracownia WXCA.

Czytaj też: Wyniki konkursu na projekt Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu |

Wystawa stała zostanie zlokalizowana na pierwszym piętrze projektowanego gmachu. Uczestnicy mieli zaproponować formę zaprezentowania zbiorów, wstępne projekty gablot ekspozycyjnych i elementów scenograficznych (w tym również oświetlenia) oraz identyfikacji wizualnej. Rozwiązania miały być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i dzieci oraz mieć charakter ekologiczny. Należało także uwzględnić możliwość realizacji w przestrzeni wystawy zajęć edukacyjnych.

W jury konkursu na projekt wystawy w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu znaleźli się: dr Adolf Juzwenko – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (przewodniczący), Michał Bieniek (Fundacja Art Transparent), Piotr Górajec (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Marcin Hamkało (Muzeum Pana Tadeusza), Ewa Pluta (Muzeum Miejskie Wrocławia) oraz Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia). Do udziału w konkursie mogły przystąpić osoby i firmy, które w okresie ostatnich 10 lat wykonały już koncepcję aranżacji wystawy wykorzystującej obiekty sztuki, w tym obiekty zabytkowe.

Wystawa w Muzeum Lubomirskich: wyniki

Posiedzenie jury, a zarazem ogłoszenie wyników odbyło się 8 lipca 2020 roku w siedzibie Fundacji Art Transparent przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 we Wrocławiu. Spośród 12 prac nadesłanych na konkurs, jury nagrodziło trzy. Główną, w wysokości 30 tys. zł, dla Studia 1:1 z Gdańska w składzie Beata Szymańska, Jarosław Szymański; Krzysztof Orlof-Kowalski, Renata Piołunkowska, Beata Weselska, Dmytro Kalinichenko oraz dwie równoległe, po 15 tys. zł, dla pracowni ONTO Kai Nosal (zespół: Kaja Nosal, Anna Wręga, Natalia Kozieł) i Aleksander Wadas Studio.

Główną nagrodę przyznano za opracowanie spójnej koncepcji wykorzystującej potencjał przestrzeni muzeum. Wyodrębnienie przedsionka, skarbca i gabinetu prac na papierze nawiązuje do historycznego muzeum lwowskiego, ale jednocześnie współgra z pozostałymi salami i projektem architektonicznym budynku. Swoboda poruszania się i duża przestrzeń pozostałych gabinetów sprzyjają kontemplacji muzealiów - uzasadniali sędziowie. Zwrócili też uwagę, że zaproponowana przez autorów kolorystyka koresponduje z bryłą budynku, a wyodrębnienie przestrzeni w galerii obrazu sprzyjać będzie prowadzeniu lekcji muzealnych, spotkań, a także odpoczynkowi podczas zwiedzania.

Pracę pracowni ONTO Kai Nosal doceniono m.in. za dużą dbałość o elementy związane z dostępnością wystawy - zarówno jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, jak i dzieci i seniorów, a zespołu Aleksander Wadas Studio m.in. za przemyślaną gradację przestrzeni otwartych i kameralnych oraz dyskretne nawiązania do siedziby lwowskiego muzeum. Nienachalne elementy stają się tropami, dzięki którym można odczytać dawną historię. Aranżacja wystawy stanowi konsekwentnie narysowane tło dla prezentowanych eksponatów - czytamy w uzasadnieniu. Wystawę pokonkursową można oglądać do 5 sierpnia w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Czytaj też: MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu |

Muzeum Lubomirskich: historia

Stanowiące część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Muzeum Książąt Lubomirskich otwarto w 1870 roku we Lwowie. Było jedną z najważniejszych instytucji kultury na terenach polskich, zachowując status zbiorów prywatnych. W skład kolekcji wchodziło wiele bezcennych dzieł polskich i zagranicznych artystów, m.in. Albrechta Dürera czy Rembrandta. Po 1945 roku część zbiorów trafiła do Wrocławia – do reaktywowanego po wojnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i wrocławskiego Muzeum Narodowego. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci były one uzupełniane i opracowywane. Budowa nowego Muzeum Książąt Lubomirskich przy ul. Szewskiej ruszyć ma w przyszłym roku.

Muzeum Lubomirskich: konkurs na projekt wystawy
Muzeum Lubomirskich przed wojną
Tagi:
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Najlepszy TBS w Polsce 2021 TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.
SURVIVAL w Pafawagu. Open Call Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.