Architektura MuratorKonkursyMuzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy

Muzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy

Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Fundacja Art Transparent rozstrzygnęły konkurs na projekt wystawy stałej przyszłego Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. Zwyciężyło Studio 1:1 z Gdańska, ale nagrodzono też pracownię ONTO Kai Nosal i biuro Aleksandra Wadasa.

Muzeum Lubomirskich: wyniki konkursu na projekt wystawy
Wystawa w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu, proj. Studio 1:1, I nagroda

Wystawa w Muzeum Lubomirskich: konkurs

Celem konkursu, zorganizowanego na zlecenie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przez Fundację Art Transparent, było wyłonienie koncepcji scenograficznej wystawy stałej, która zostanie zrealizowana w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Projekt samego budynku, planowanego pomiędzy ul. Fredry, Szewską i placem Uniwersyteckim, został wybrany w konkursie z 2018 roku, w którym zwyciężyła warszawska pracownia WXCA.

Czytaj też: Wyniki konkursu na projekt Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu |

Wystawa stała zostanie zlokalizowana na pierwszym piętrze projektowanego gmachu. Uczestnicy mieli zaproponować formę zaprezentowania zbiorów, wstępne projekty gablot ekspozycyjnych i elementów scenograficznych (w tym również oświetlenia) oraz identyfikacji wizualnej. Rozwiązania miały być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i dzieci oraz mieć charakter ekologiczny. Należało także uwzględnić możliwość realizacji w przestrzeni wystawy zajęć edukacyjnych.

W jury konkursu na projekt wystawy w Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu znaleźli się: dr Adolf Juzwenko – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (przewodniczący), Michał Bieniek (Fundacja Art Transparent), Piotr Górajec (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Marcin Hamkało (Muzeum Pana Tadeusza), Ewa Pluta (Muzeum Miejskie Wrocławia) oraz Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia). Do udziału w konkursie mogły przystąpić osoby i firmy, które w okresie ostatnich 10 lat wykonały już koncepcję aranżacji wystawy wykorzystującej obiekty sztuki, w tym obiekty zabytkowe.

Wystawa w Muzeum Lubomirskich: wyniki

Posiedzenie jury, a zarazem ogłoszenie wyników odbyło się 8 lipca 2020 roku w siedzibie Fundacji Art Transparent przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 we Wrocławiu. Spośród 12 prac nadesłanych na konkurs, jury nagrodziło trzy. Główną, w wysokości 30 tys. zł, dla Studia 1:1 z Gdańska w składzie Beata Szymańska, Jarosław Szymański; Krzysztof Orlof-Kowalski, Renata Piołunkowska, Beata Weselska, Dmytro Kalinichenko oraz dwie równoległe, po 15 tys. zł, dla pracowni ONTO Kai Nosal (zespół: Kaja Nosal, Anna Wręga, Natalia Kozieł) i Aleksander Wadas Studio.

Główną nagrodę przyznano za opracowanie spójnej koncepcji wykorzystującej potencjał przestrzeni muzeum. Wyodrębnienie przedsionka, skarbca i gabinetu prac na papierze nawiązuje do historycznego muzeum lwowskiego, ale jednocześnie współgra z pozostałymi salami i projektem architektonicznym budynku. Swoboda poruszania się i duża przestrzeń pozostałych gabinetów sprzyjają kontemplacji muzealiów - uzasadniali sędziowie. Zwrócili też uwagę, że zaproponowana przez autorów kolorystyka koresponduje z bryłą budynku, a wyodrębnienie przestrzeni w galerii obrazu sprzyjać będzie prowadzeniu lekcji muzealnych, spotkań, a także odpoczynkowi podczas zwiedzania.

Pracę pracowni ONTO Kai Nosal doceniono m.in. za dużą dbałość o elementy związane z dostępnością wystawy - zarówno jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, jak i dzieci i seniorów, a zespołu Aleksander Wadas Studio m.in. za przemyślaną gradację przestrzeni otwartych i kameralnych oraz dyskretne nawiązania do siedziby lwowskiego muzeum. Nienachalne elementy stają się tropami, dzięki którym można odczytać dawną historię. Aranżacja wystawy stanowi konsekwentnie narysowane tło dla prezentowanych eksponatów - czytamy w uzasadnieniu. Wystawę pokonkursową można oglądać do 5 sierpnia w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Czytaj też: MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu |

Muzeum Lubomirskich: historia

Stanowiące część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Muzeum Książąt Lubomirskich otwarto w 1870 roku we Lwowie. Było jedną z najważniejszych instytucji kultury na terenach polskich, zachowując status zbiorów prywatnych. W skład kolekcji wchodziło wiele bezcennych dzieł polskich i zagranicznych artystów, m.in. Albrechta Dürera czy Rembrandta. Po 1945 roku część zbiorów trafiła do Wrocławia – do reaktywowanego po wojnie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i wrocławskiego Muzeum Narodowego. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci były one uzupełniane i opracowywane. Budowa nowego Muzeum Książąt Lubomirskich przy ul. Szewskiej ruszyć ma w przyszłym roku.

Muzeum Lubomirskich: konkurs na projekt wystawy
Muzeum Lubomirskich przed wojną
Tagi:
Kontrowersyjna realizacja na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu Firma ATC Development ujawniła wizualizacje nowego budynku na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projekt został zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa Dom handlowy Renoma we Wrocławiu wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji, przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa, zwiększy się strefa gastronomiczna, odtąd otwarta na obie sąsiadujące z budynkiem przestrzenie publiczne: plac Czysty i plac Kościuszki.
Centrum Concordia / Wrocław Budynek Concordia budzi wiele emocji. Jest poprawny, lecz nie zjawiskowy i sprawia wrażenie lepiej zaprojektowanego wewnątrz niż na zewnątrz. O wrocławskiej realizacji MVRDV pisze Tomasz Głowacki.
Wyniki konkursu na zespół szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrowskiej we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa zwyciężyła w konkursie na koncepcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu. Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.
Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski Zakończono realizację I etapu kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu według projektu warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Na terenie inwestycji zastosowany zostanie tzw. zielony beton.
Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje Concordia Design we Wrocławiu została oficjalnie otwarta. Budynek budzi jednak w mieście wiele emocji. Część aktywistów wciąż przekonuje, że zgodnie z wcześniejszymi obietnicami magistratu obiekt powinien być przeznaczony na cele społeczne, część krytykuje projekt holenderskiej pracowni MVRDV za odtwórczość i nieuszanowanie kontekstu. Zanim przekonacie się na własne oczy, jak jest naprawdę, zobaczcie zdjęcia i film Juliusza Sokołowskiego.