Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego

i

Autor: Archiwum Architektury

Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego

2019-03-05 18:44

Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury

Arata Isozaki został 46. laureatem nagrody Pritzkera, ósmym z Japonii. Przyznająca to prestiżowe wyróżnienie fundacja Hyatt właśnie ogłosiła werdykt. Ceremonia wręczenia Pritzker Prize 2019 odbędzie się w maju w Paryżu. Architekta doceniono za budowanie dialogu między Wschodem i Zachodem, interpretowanie globalnych wpływów w architekturze i wspieranie rozwoju młodszych pokoleń w tej dziedzinie.

Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo. To poszukiwanie znaczącej architektury znajduje odzwierciedlenie w jego realizacjach, które do dnia dzisiejszego przeciwstawiają się stylistycznym kategoryzacjom, stale ewoluują i zawsze wyrażają świeże spojrzenie – uzasadniało jury, w którego skład weszli w tym roku Stephen Breyer (przewiodniczący), André Aranha, Corrêa do Lago, Benedetta Tagliabue, Ratan N. Tata, Wang Shu i Martha Thorne oraz laureaci z ubiegłych lat – Richard Rogers, zdobywca Pritzkera z 2007 roku i Kazuyo Sejima, laureatka z roku 2010.

Isozaki był jednym z pierwszych, który zrozumiał, że architektura powinna być zarówno globalna, jak i lokalna, że są to dwie siły tego samego wyzwania. Przez wiele lat zabiegał o to, aby obszary świata, które mają długą tradycję architektoniczną, pomagały ją rozpowszechniać, jednocześnie ucząc się od reszty świata – mówił podczas ogłoszenia werdyktu Justice Stephen Breyer, przewodniczący jury.

Jako młody człowiek, chciałem zobaczyć świat, więc dużo podróżowałem. Zależało mi, aby poznać życie ludzi w różnych miejscach. Zwiedziłem całą Japonię, ale także kraje muzułmańskie, górskie wioski w Chinach i metropolie w Stanach Zjednoczonych. I wciąż pytałem, czym jest architektura – wspominał laureat.

Arata Isozaki działa zawodowo już od ponad 60 lat. Na koncie ma liczne realizacje w całej Azji, Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Do najbardziej znanych należą Muzeum Sztuki w Kitakyūshū (1972-1974), budynek Centrum Tsukuba (1979-1983), zespół Art Tower Mito (1986-1990), sala Nara Centennial (1992- 1998), hala sportowa Pala Alpitour w Turynie (2002-2006), Himalayan Center w Szanghaju (2003-2013), Allianz Tower w Mediolanie (2003-2014), Qatar National Convention Center w Doha (2004-2011) oraz Shanghai Symphony Hall (2008-2014), a także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (1993-1994), wspólnie z biurem Ingarden i Ewý.

Zobacz 10 najbardziej znaczących budynków Araty Isozakiego.

Nagroda Pritzkera została ufundowana w 1979 roku przez małżeństwo Jaya i Cindy Pritzkerów, właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hyatt. Przyznawana jest przez jury składające się ze specjalistów z dziedziny architektury, biznesu, edukacji, kultury. Nominacje zbierane są wśród architektów, krytyków, badaczy i polityków do 1 listopada danego roku. Ponadto, każdy architekt posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu może zgłosić własnego kandydata. Laureat Pritzker Prize otrzymuje 100 tys. dolarów oraz brązowy medal zaprojektowany przez Louisa Sullivana, na którego awersie widnieje nazwa nagrody, a na rewersie Witruwiańska triada „trwałość, użyteczność i piękno”.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl