Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Integrujące został zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy i przy wsparciu materialnym polskiego SARP-u podczas 23. Kongresu UIA w Turynie w 2008 roku jako konkurs II Regionu UIA. Z kolei pierwszą światową edycję rozstrzygnięto w 2014 roku podczas 25. zjazdu w Durbanie. Nagrodzono wówczas modernizację nabrzeża w Salonikach, budynek centrum sportu i rekreacji Armii Zbawienia w Puertorico oraz Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie pracowni Ingarden & Ewý Architekci.
Druga światowa edycja nagrody uhonorować ma inspirujące przykłady przyjaznego projektowania – od budynków po przestrzenie publiczne i badania naukowe. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci należący do organizacji zrzeszonych w UIA (w przypadku Polski jest to SARP). Organizatorzy czekają na projekty zrealizowane po 30 listopada 2013 roku. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: Przestrzeń publiczna, Nowe Budynki, Istniejące i Historyczne Budynki, Badania.
W jury II Regionu UIA, do którego należy Polska, zasiądą: Boleslaw Stelmach (Polska, zdobywca nagrody w Tokio w 2011 roku), Inara Karklina (Łotwa), Erno Kalman (Węgry), Sotiris Papadopoulos (Grecja) i Krzysztof Chwalibóg (Polska). Natomiast jury, które dokona oceny zgłoszeń w drugim etapie, obradować będzie w składzie: Vassilis Sgoutas (Grecja, przewodniczący), Krzysztof Ingarden (Polska, zdobywca nagrody w Durbanie w 2014 roku), Krzysztof Chwalibóg (Polska, dyrektor Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich), Fionnuala Rogerson (Irlandia, dyrektor Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich), Joseph Kwan (Hong Kong, koordynator Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich Region IV), Eduardo Elkouss (Hiszpania, koordynator Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich Region III). Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom odbędzie się podczas 26. Kongresu UIA w Seulu w dniach 3-10 września 2017 roku. Opłata zgłoszeniowa wynosi 50 euro. https://uiafriendlyspaces.awardsplatform.com/