Do konkursu można zgłaszać projekty z dziedziny architektury, architektury krajobrazu, rozwiązań urbanistycznych, planowania, inżynierii lądowej i materiałowej. Jest on otwarty zarówno dla profesjonalistów, młodych absolwentów, jak i studentów. Zgłaszane projekty muszą mieć dużą szansę na urzeczywistnienie, jednak związane z nimi prace budowlane nie powinny się rozpocząć przed 4 lipca 2016 roku. Kategoria Nowe pokolenie skierowana jest do uczestników poniżej trzydziestego roku życia – mogą oni zgłaszać koncepcje i idee bez względu na prawdopodobieństwo realizacji.
Konkurs obejmuje pięć regionów, a prace będą oceniane z uwzględnieniem ich specyfiki. Kryteria oceny to m.in. innowacyjność i mobilność, standardy etyczne i zapobieganie wykluczeniu społecznemu, oddziaływanie na środowisko, opłacalność oraz dopasowanie do kontekstu miejsca i estetyka. Zwycięskie propozycje zostaną ogłoszone na pięciu kolejnych galach przyznania nagród w drugiej połowie 2017 roku. Laureaci z poszczególnych regionów zostaną automatycznie zakwalifikowani do udziału w konkursie w 2018 roku.
Nagrody LafargeHolcim są przyznawane we współpracy z wiodącymi politechnikami i uniwersytetami na świecie, a pieczę nad komisją naukową Fundacji LafargeHolcim sprawują Politechniki Federalne w Zurychu i Lozannie (ETH i EPFL). Zgłoszenie jest bezpłatne, trzeba je wykonać w formularzu na stronie www.lafargeholcim-awards.org. W Polsce konkurs prowadzi Fundacja Wspólnie LafargeHolcim.