prawo i pieniądze

Akcja deregulacja w mieszkalnictwie. Czy ograniczenie biurokracji to tańsze mieszkania i lepsza architektura?

2025-03-28 13:11

Deregulacja ma służyć innowacjom, zwiększeniu konkurencyjności i ogólnej poprawie efektywności i szybkości działań. Czy jest tak w każdej dziedzinie naszego życia? Jaki miałyby cel deregulacji w prawie budowlanym i prawie przestrzennym? Czy zmniejszenie biurokracji przełoży się na tańsze i lepsze mieszkania? Na pytania Artura Celińskiego odpowiadają Zofia Piotrowska z kwartalnika Rzut i Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski.

Spis treści

  1. Ruszyła akcja deregulacji przepisów. Czy powinna objąć mieszkaniówkę? 
  2. Obejrzyj rozmowę z Zofią Piotrowską i Szymonem Wojciechowskim
  3. Dowiedz się więcej o mieszkalnictwie w Polsce

Ruszyła akcja deregulacji przepisów. Czy powinna objąć mieszkaniówkę? 

Grupa przedsiębiorców pod kierownictwem Rafała Brzoski odpowiedziała na wezwanie Donalda Tuska i zabrała się za zebranie i opracowanie pakietu pomysłów na deregulacje. Wśród pierwszych przedstawionych propozycji znalazły się m.in. rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych, odstąpienie od karania księgowych za niecelowe pomyłki, czy wydłużenie godzin pracy urzędów na bardziej dostępne dla petentów.

Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia (przez cztery kadencje), a obecnie prezes Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej przekonuje, że deregulacja powinna objąć nie tylko prawo pracy czy sprawy podatkowe, ale również budownictwo. Zależy mu na uproszczeniu procedury budowlanych, bo dzięki temu domy i mieszkania będą mogły powstawać szybciej. 

Czy to jedyna wartość, która kryje się za potencjalną deregulacją? A może warto wykorzystać tę okoliczność i zawalczyć o zmianę tych procedur, które ograniczają wyjście poza tradycyjne sposoby budowania albo zmuszają inwestorów do ograniczenia przestrzeni mieszkaniowej z powodu braku miejsca na parkingi? Na warto zwrócić uwagę w tym deregulacyjnym wzmożeniu? 

Obejrzyj rozmowę z Zofią Piotrowską i Szymonem Wojciechowskim

Debata: Akcja deregulacja w mieszkalnictwie

Dowiedz się więcej o mieszkalnictwie w Polsce

Dziś wszyscy rozmawiają o mieszkaniach. Mówimy o tym, że są drogie, ale za to… gorsze? Chwila! Jak to możliwe, że coraz wyższa cena nie oznacza coraz lepszej jakości? Kto więc i dla kogo projektuje te wszystkie nowe mieszkania? Skąd się one w ogóle biorą? W jednym z odcinków naszego podcastu, razem z Zofią Piotrowską i Mileną Trzcińską, odsłaniamy Wam wszystkie niuanse mieszkaniowych produktów dostępnych na polskim rynku.

Przeczytaj więcej tutaj: Produkt mieszkaniopodobny. Dlaczego warszawskie mieszkania są drogie i generalnie złej jakości?

Architektura-murator. Podcast 30/30
Produkt mieszkaniopodobny
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama

      ---

      Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy:

      Dostępne mieszkalnictwo jest możliwe!

      TBS, w którym jest "jakby luksusowo". Czy wymarzone mieszkanie można znaleźć w publicznej inwestycji?

      Falenica obala mit o "mieszkaniach publicznych". Na elewacjach styl świdermajer, tuż obok - tężnia solankowa

      Nie ma nic podejrzanego w domu jednorodzinnym z piętnastoma łazienkami – przekonuje architekt inwestycji z Wieliszewa

      Architektura Murator Google News