Dawna siedziba Amber Gold do wyburzenia. Zaprojektował ją architekt, który odbudował Gdańsk po wojnie

2025-02-19 11:57

Pierwsza siedziba Amber Gold w Gdańsku powstała w latach 90. XX w. Zaprojektował ją architekt, który po wojnie wskrzesił stare gdańskie kamienice. O obiekcie przy ulicy Długie Ogrody Stanisław Michel mówił: - To była dywersja przeciwko kubistom, inaczej powstałyby tam wieżowce. Obecnie kompleks należy do firmy Alides Polska. Czy postmodernistyczne "złote kamieniczki" zostaną wyburzone? W ich miejscu powstanie 240 apartamentów i market spozywczy. "Planowany termin złożenia wniosku o pozwolenie na budowę to przełom 2025 i 2026. Inwestor nie planuje rozpoczęcia prac rozbiórkowych wcześniej niż za 2 lub 3 lata - informuje Alides Polska.

Spis treści

  1. Złote kamienice przy ul. Długie Ogrody
  2. Artus Park, symbol lat 90.
  3. Kompleks zaprojektował architekt Stanisław Michel
  4. Dawna siedziba Amber Gold 
  5. Co będzie w miejscu "złotych kamienic"?
  6. Budynki z lat 90., należące do firmy Alides w Gdańsku. Zdjęcia
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Aktualizacja, luty 2024

Dzięki uchwaleniu nowych parametrów urbanistycznych przyszłej zabudowy inwestor może rozpocząć prowadzenie prac projektowych dla nowego obiektu, a planowanym terminem złożenia wniosku o pozwolenie na budowę jest przełom roku 2025 i 2026 - poinformowali w lutym 2025 przedstawiciele firmy Alides Polska. I dodają: Na obecnym etapie harmonogram inwestycji nie jest jeszcze określony, jednak inwestor nie planuje rozpoczęcia prac rozbiórkowych obecnego obiektu wcześniej niż za 2 lub 3 lata. Do tego czasu Waterside wciąż pełnić będzie swoje obecne funkcje, zapewniając swoim najemcom powierzchnię biurową, usługową i handlową. 

Nowa zabudowa przygotowywana będzie z założeniem zapewnienia w niej około 240 apartamentów oraz nowych miejsc parkingowych w podziemnej hali garażowej. W swoich założeniach projektowych jest też powierzchna pod market spożywczy.

Alides zapewnia, że w otoczeniu obiektu z pewnością znajdzie się znacznie więcej zieleni niż obecnie, a sam projekt będzie podlegał uzgodnieniom z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz konsultacjom z Architektem Miasta Gdańska.  

Mając na uwadze unikalność położenia nieruchomości w sąsiedztwie najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska i bezpośrednio przy szlakach wodnych, będziemy szukać optymalnych rozwiązań architektonicznych, które nawiążą do historii miejsca, jednocześnie odpowiadając jakością obecnym wymogom funkcjonalnym i ekologicznym - mówi Luiza Grunwald, dyrektor projektu Alides Polska. 

Wcześniej pisaliśmy:

Złote kamienice przy ul. Długie Ogrody

Architektoniczny kicz, "gdański Solpol" - tak się o nich czasem mówi. Nawet architekt miasta mówi o nich dyplomatycznie: dyskusyjne kamienice. Dawny Artus Park, dziś - Waterfront - jest najbardziej kojarzony jako stara siedziba Amber Gold. Jest w Gdańsku przy ulicy Długie Ogrody. 

Na jednym końcu budynku jest ING Bank, a na drugim Biedronka. Jest tu też hostel. A przed laty rzeczywiście mieściła się tu siedziba piramidy finansowej - parabanku Amber Gold. Obecnie to własność firmy Alides, która chce postawić tu całkiem nowy obiekt. 

Artus Park, symbol lat 90.

To kompleks pięciu budynków, który powstał pod koniec XX wieku. Ma cztery naziemne kondygnacje i poddasze. Na jednym piętrze jest ok. 1500 mkw powierzchni biurowej.

Dokładnie taka była architektura lat 90. Stąd charakterystyczny wygląd "złotych kamieniczek", przyciemniane szyby, mieniące się kolory, błysk na elewacji, wieża w narożniku. Wedle plotek, jakie krążyły na mieście, w środku miały być złote klamki, marmury. Prawdą okazało się tylko to, że na ścianach wisiały plazmowe telewizory, co w latach 90. to nie było codziennością. Za wynajem 3600 metrów kwadratowych przy ul. Długie Ogrody Amber Gold płaciło miesięcznie 200 - 300 tys. złotych. W remont włożyli szacunkowo 8 mln.

- Wystrój wnętrza jest raczej minimalistyczny, ale gustowny. Barwy: czekoladowy brąz, kawa z mlekiem, odcienie szarości. Nie jest tu zbyt chłodno, ale też nie ma nic, co byłoby zbędne - opisywał w 2012 roku wnętrza Tomasz Słomczyński z Dziennika Bałtyckiego. W gabinecie prezesa: biurko, skórzany fotel, skórzane krzesła przy stole. Właśnie wtedy Amber Gold postawiono w stan upadłości. Ludzie stracili pieniądze. 

Kompleks zaprojektował architekt Stanisław Michel

Stanisław Michel, architekt współodpowiedzialny za plany odbudowy śródmieścia Gdańska po wojnie (zmarł w lipcu 2020). Oraz Barbara Sawic, wówczas jego uczennica.

  • arch. Barbara Sawic
  • arch. Stanisław Michel
  • Konstrukcja: Ryszard Jahimczuk, Jan Moroz
  • Lata Realizacji: 1998-2000

- To była dywersja przeciwko kubistom, inaczej powstałyby tam wieżowce - opowiadał w rozmowie "Człowiek, który odbudował Mariacką" z portalem gdanskstrefa.com architekt Stanisław Michel.

Michel odpowiedzialny jest też m.in. za rekonstrukcję Domu Uphagena czy projekt budynku ZUS w Gdańsku.

W przytoczonej rozmowie przypomniał też, jak zdobył zgodę władz na zabudowanie narożnika ulic Długie Ogrody i Szopy.

- Z moją uczennicą Barbarą z technikum budowlanego dostaliśmy cały ten kwartał. Ja zająłem dwa narożniki, a jej dałem środek, by mogła tworzyć zgodnie ze swoją fantazją. Bardziej mi się podoba ta jej fantazja od tego, co ja zrobiłem, ale pokazaliśmy, że można coś innego zrobić, w miarę nowocześnie - opowiadał w rozmowie z 2017 roku.

Dawna siedziba Amber Gold 

Alides Polska kupił dawną siedzibę Amber Gold i ma wielkie plany Obecnie właścicielem złotych kamienicy przy Długich Ogrodach jest Alides. To spółka, która w 2017 roku wraz ze Spółką Revive nabyła też teren dawnej Stoczni Cesarskiej - 16 hektarów terenów postoczniowych w Gdańsku. M.in. powstają tam mieszkania projektu biura Roark Studio, jest tu pracownia Sikora Wnętrza.

Pracownia architekta w dawnej Stoczni Cesarskiej

Co będzie w miejscu "złotych kamienic"?

Alides REIM SA to rodzinna firma działająca na rynku nieruchomości, część Gandawskiej Group Maes, założonej w 1892. Jest obecna w Belgii, Luksemburgu i w Polsce.  - Unikalna lokalizacja stwarza nieocenione możliwości wkomponowania się w historyczny obszar i potencjał Gdańska - ocenili nowi właściciele. I dodali: Lokalizacja idealnie odpowiada naszym ambicjom.

Od razu stawiali sprawę jasno: - Naszym) zamiarem jest przebudowa nieruchomości w perspektywie średnioterminowej na projekt o mieszanym przeznaczeniu, który spełnia potrzeby i cechy otaczającej okolicy. Myślimy o handlu, biurach i mieszkaniach z widokiem na wodę, które znajdują się blisko historycznego centrum Gdańska - ogłosili. Ich zdaniem, obecny budynek jest przestarzały, a miejsce - reprezentacyjne.

Chcieli postawić w Gdańsku wysoką na 30 m dominantę, ale nie pozwala na to plan miejscowy dla obszaru Długie Ogrody, Szopy, Łąkowa. Plan jest nowy, radni z Gdańska zmienili go na potrzeby inwestora, ale maksymalna wysokość zabudowy to 21 m, czyli 6 pięter.

Nowy plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową wielorodzinną pierzejową lub usługi. Dodatkowo nowy budynek musi powstać w konsultacji z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Architektem Miasta. Co ciekawe, uchwała precyzuje też, że na parterze nowego budynku nie mogą mieścić się instytucje finansowe ani usługi telefonii komórkowej.  Plan został uchwalony w styczniu 2025.

Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni na nową koncepcję zagospodarowania ulicy Długich Ogrodów planowane jest jeszcze w lutym 2025. Nowy charakter okolicy zakładać ma stworzenie reprezentacyjnej ulicy z zabudową o zróżnicowanym charakterze, powiększeniem powierzchni terenów zielonych i przywróceniem nawierzchni ulicy z kostki brukowej. W jej ciągu ma zostać odtworzona aleja drzew, ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych, a w ciągu ulicy projekt ma zapewnić przestrzeń dla stoisk Jarmarku św. Dominika.

Budynki z lat 90., należące do firmy Alides w Gdańsku. Zdjęcia

Architektura-murator. Podcast 30/30
Fest Srogi Familok: kulisy reportażu o katowickiej Superjednostce
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News