Humanscale. Czy umiesz dobrze siedzieć?

i

Autor: redakcja Sylwia Goryczka

Podcast 30/30

Humanscale. Czy umiesz dobrze siedzieć?

2024-09-23 14:35 Materiał sponsorowany

Co łączy krzesło biurowe z samolotem i lokomotywą parową? Dlaczego tylko 2% ludzi umie dobrze siedzieć przy pracy? I czy można zaprojektować krzesło, które dopasuje się do wagi i rozmiarów każdego człowieka? Posłuchaj rozmowy z Sylwią Goryczką reprezentującą markę Humanscale - jednej ze światowych liderów projektowania i produkcji ergonomicznych rozwiązań do biur.

Ten podcast powstał we współpracy z marką Humanscale - jednym z partnerów 30-lecia "Architektury-murator".

W tym roku krzesło Freedom Humanscale obchodzi swoje 25-lecie! Zaprojektowany przez wizjonerskiego projektanta Nielsa Diffrienta mebel wciąż wyznacza standard rgonomicznego dobrostanu w biurze. W naszej rozmowie, wspólnie z Sylwią Goryczką, (Country Manager Poland marki Humanscale) - zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób udało się zaprojektować tak przełomowy produkt.

Humanscale. Czy umiesz dobrze siedzieć?

i

Autor: redakcja

Fotel może być zbyt skomplikowany

Badania przeprowadzone przez pracowników Cornell University pokazały, że tylko 2% użytkowników było w stanie prawidłowo zidentyfikować i używać dodatkowych elementów sterujących w fotelach poza tymi standardowymi, jak mechanizm regulacji wysokości czy podłokietników. Oznacza to, że większość użytkowników nie potrafiła intuicyjnie obsługiwać regulacji, co negatywnie wpływało na ergonomię użytkowania. 

Te wyniki były dla Humanscale punktem wyjścia do opracowania własnych rozwiązań. Marka zdecydowała się wyeliminować skomplikowane mechanizmy regulacyjne, które były mało intuicyjne i trudne w użyciu. Zamiast tego, w ich fotelach zastosowano automatyczne mechanizmy, które dostosowują siłę podparcia oparcia na podstawie ciężaru ciała użytkownika, dzięki czemu fotele są ergonomiczne i wygodne, niezależnie od tego, kto w nich siedzi.

Doświadczenie odpowiedzialnego siedzenia

Ważnym kontekstem naszej rozmowy jest także kwestia środowiska naturalnego i wyzwań klimatycznych. Niels Diffrient często opowiadał, że jego wyzwanie kompletnego przemyślenia organizacji biura skoncentrowało się na potrzebach ludzkiego ciała. To ludzka ergonomia wyznaczała jego myślenie o dizajnie, konstrukcji i funkcjonalności. Być może jednak nasze myślenie o organizacji otaczającej nas przestrzeni powinno się dziś skupić na klimacie, planecie i środowisku.

To pytanie dotyczy obecnie wielu projektantów. Coraz silniejsza jest potrzeba wykorzystywania rzeczy używanych w biurze zamiast kupowania nowych. Dla każdego producenta nowych produktów to całkiem duże wyzwanie. W jaki sposób chce na nie odpowiedzieć marka Humanscale? Jak dziś połączyć ergonomię, wygodę i troskę o środowisko?

Architektura-murator. Podcast 30/30

Nasz redakcyjny podcast znajdziesz we wszystkich dobrych serwisach podcastowych. Wyszukaj “Architektura-murator. Podcast 30/30” i zobacz nasze inne rozmowy - ze Zbigniewem Maćkowem o przejściu z architektury do deweloperki; z Grzegorzem Piątkiem o słusznym pięknie architektury, z Robertem Konieczny - o warunkach pracy i międzynarodowym uznaniu; Moniką Arczyńską o architektonicznej odwadze i organizowaniu konkursów; z Markiem Chrobakiem, nowym prezesem SARP, o wyzwaniach, przed którymi stoi architektura; z Aleksandrą Wasilkowską o projektowaniu tego, co unika powszechnemu zainteresowaniu; oraz z Ewą P. Porębską - o tym, jak przeszłość miesza się z przyszłością polskiej architektury.

Podcast 30/30 to nasz redakcyjny podcast jubileuszowy. To rozmowy o doświadczeniach z przeszłości i wyzwaniach z przyszłości. Komentujemy tu architektoniczne słowa i czyny, przyglądamy się zmianom technologicznym oraz szukamy definicji piękna w niezwykle niespokojnych czasach. Architektura-murator od 30 lat towarzyszy polskiej architekturze. Prezentujemy najlepsze obiekty, inspirujemy do dyskusji i śledzimy kluczowe zmiany.

Partnerami podcastu i 30-lecia "Architektury-murator" są Dyson, Humanscale, Equitone, Fakro, Arhend oraz Isover, Weber i Rigips. 

Czas nowych wyzwań
Autor: