Architektura MuratorProjektyDom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR

Dom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR

W sąsiedztwie stacji kolejowej w Otwocku powstanie nowy budynek wielorodzinny autorstwa pracowni MFRMGR. W projektowaną bryłę architekci wkomponowali historyczny drewniany obiekt, tworząc wyrazistą kompozycję, która sygnalizować ma zmiany w ścisłym centrum miasta.

Dom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR
Dom Uniwersalny w Otwocku, proj. MFRMGR; il. Aesde.com
Dom UniwersalnyOtwock, ul. Andriollego 10
AutorzyMFRMGR, architekci Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
InwestorLandmark
Powierzchnia terenu1094.0 m²
Powierzchnia zabudowy665.0 m²
Powierzchnia użytkowa1557.0 m²
Projekt2021/2022
Data realizacji (koniec)2023

Dla architektury Otwocka i sąsiadujących z nim podwarszawskich miejscowości znakiem rozpoznawczym jest tzw. świdermajer, charakteryzujący się bogatymi ornamentami wycinanymi w drewnie. Autorzy Domu Uniwersalnego postawnowlili odnieść się do tego historycznego stylu w sposób przewrotny, upaszczając detale, a wernady z dekoracyjnymi, ażurowymi balustradami zastępując loggiami, częściowo przesłoniętymi malowanymi na biało pionowymi elementami. Do dyspozycji mieli nieregularną, podłużną działkę w samym centrum miasta, na której znajduje się dwukondygnacyjny budynek z drewna. Zgodnie z życzeniem inwestora historyczny obiekt zdecydowali się zachować i wkomponować w nowo projektowaną, pięciokondygnacyjną bryłę. Dla ujednolicenia wyrazu architektonicznego, całość utrzymana byłaby w odcieniach bieli i szarości.

W budynku przewidziano 23 mieszkania o zróżnicowanej powierzchni. W parterze zlokalizowane lokale usługowe, a pod ziemią parking na 29 miejsc. Od strony podwórka projektanci zaplanowali jeszcze zazieleniony dziedziniec dostępny tylko dla mieszkańców. Projekt ma stać się zaczynem zmian w centrum Otwocka. Chcemy dać sygnał, że centrum miasta się rozwija i zmienia – tłumaczą autorzy. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie nieco ponad 1500 m². Budowa Domu Uniwersalnego ma się zakończyć na początku 2023 roku.

Dom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR
Dom Uniwersalny w Otwocku, proj. MFRMGR; il. Aesde.com
Dom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR
Dom Uniwersalny w Otwocku, proj. MFRMGR; il. Aesde.com
Dom Uniwersalny w Otwocku projektu biura MFRMGR
Dom Uniwersalny w Otwocku, proj. MFRMGR

Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki Władze miasta st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w dzielnicy Wawer. Główną nagrodę zdobyła pracownia BDR Architekci, której koncepcja w subtelny sposób odnosi się do stylu świdermajer.
Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Nowy budynek szpitala klinicznego w Otwocku: wyniki konkursu SARP Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz oddział warszawski SARP ogłosiły wyniki dwuetapowego konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku placówki.
Przedszkole w Otwocku W podwarszawskim Otwocku powstanie przedszkole projektu xystudio.
Betonowy świdermajer. Nowa siedziba starostwa powiatowego w Otwocku pod Warszawą Nowa siedziba starostawa w Otwocku ma pomieścić rozproszone dotąd po mieście oddziały urzędu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Europejskie Centrum Zdrowia „Otwock“ w zabytkowym otoczeniu Najcenniejszym elementem wpisanego do rejestru zabytków zespołu jest budynek główny, wzniesiony według projektu architektonicznego Edgara Norwertha. Budynek jest jednym z czołowych przykładów umiarkowanego funkcjonalizmu w architekturze polskiej okresu międzywojennego.