Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

i

Autor: Archiwum Architektury Główne wejście do hali zaprojektowano od strony niewielkiego placu, skąd rozchodzą się dwie osie kompozycyjne – jedna wiodąca na stadion, druga w kierunku jeziora; il. serwis prasowy

Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

2016-09-30 11:30

Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez władze Suwałk było opracowanie projektu hali spełniającej wymagania międzynarodowych i krajowych federacji sportowych, która dysponowałaby widownią na 2100 osób. Obiekt zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu piłkarskiego Wigry, na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Zarzecze, położonego nad jeziorem Arkadia w centrum miasta. Uczestnicy oprócz zagospodarowania otoczenia hali mieli zaproponować też nowe zagospodarowanie parkingu między ul. Grunwaldzką i areną piłkarską. Głównym założeniem zwycięskiej pracy jest przestrzenne i funkcjonalne zintegrowanie obiektu z budynkiem stadionu.

Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od strony jeziora; il. serwis prasowy

Architekci postanowili optycznie zmniejszyć skalę nowej bryły m.in. poprzez cofnięcie wysokiej ściany od strony głównej promenady oraz ukrycie kondygnacji technicznej i szatniowej w istniejącym nasypie ziemnym. Z kolei na elewacjach zaplanowali wykorzystanie cegły klinkierowej oraz szarych i grafitowych perforowanych okładzin, nawiązujących do wykończenia stadionu i charakterystycznych suwalskich budynków. W ramach koncepcji przewidziano również budowę nowej nadwodnej przestrzeni publicznej, kompozycyjnie powiązanej z tarasami widokowymi wzdłuż południowej elewacji hali. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 6800 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2017