Technologia drewniana

Warszawski drewniany biurowiec z pozwoleniem na budowę

2024-10-16 12:57

Rozpoczęła się budowa drewnianego biurowca w Poleczki Park w Warszawie. To czterokondygnacyjny obiekt w technologii drewnianej, w którym żelbet został zastąpiony przez drewno. Autorką projektu jest Magdalena Pios z pracowni AMBIENT. Budowa ma potrwać dwa i pół roku.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Spis treści

  1. Pierwsze pozwolenie na drewniany biurowiec
  2. Technologia CLT, prefabrykaty i inne rozwiązania proekologiczne
  3. Doświadczenie pracowni w projektowaniu obiektów z drewna
  4. Misja architektów w dobie kryzysu klimatycznego

Pierwsze pozwolenie na drewniany biurowiec

Budynek biurowy w Poleczki Park zaprojektowany przez pracownię AMBIENT to pierwszy w Warszawie biurowiec w technologii drewnianej, który uzyskał pozwolenie na budowę.

Zobacz też:

To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe.

Architektura Murator Google News
Autor:

mówi Magdalena Pios, autorka projektu. Inwestorem jest firma UBM Development Polska.

Technologia CLT, prefabrykaty i inne rozwiązania proekologiczne

Czterokondygnacyjny obiekt (wysokość: 16 m, GLA: 9300 m2) będzie realizowany z użyciem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie drewna zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Architekci wprowadzili także rozwiązania służące redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania, między innymi: ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, instalację fotowoltaiczną. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej oraz wspierające bioróżnorodność.

Doświadczenie pracowni w projektowaniu obiektów z drewna

Biurowiec w Poleczki Park to kolejny projekt w konstrukcji drewnianej w portfolio młodej pracowni. Właśnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej (inwestor: miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka). Biblioteka została już wyróżniona w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023.

Przeczytaj też:

Misja architektów w dobie kryzysu klimatycznego

Projekty AMBIENT opierają się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego architekci powinni ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko. – Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest

  • świadomość istniejących rozwiązań,
  • ich krytyczny dobór
  • oraz znajomość legislacji

– przekonuje Magdalena Pios, założycielka pracowni. – Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: od doboru materiałów po fazę użytkowania. Myślimy też, jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni.