Technologia drewniana

W Warszawie powstanie drewniany biurowiec

2024-01-22 12:21

Czterokondygnacyjny biurowiec w technologii drewnianej zostanie zbudowany w Poleczki Park. Obiekt, w który żelbet został zastąpiony przez drewno właśnie uzyskał pozwolenie na budowę. Autorką projektu jest Magdalena Pios z pracowni AMBIENT.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Budynek biurowy w Poleczki Park zaprojektowany przez pracownię AMBIENT to pierwszy w Warszawie biurowiec w technologii drewnianej, który uzyskał pozwolenie na budowę.

To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe.

mówi Magdalena Pios, autorka projektu. Inwestorem jest firma UBM Development Polska. 

Czterokondygnacyjny obiekt (wysokość: 16 m, GLA: 9300 m2) będzie realizowany z użyciem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie drewna zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Architekci wprowadzili także rozwiązania służące redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania, między innymi: ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, instalację fotowoltaiczną. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej oraz wspierające bioróżnorodność.

Biurowiec w Poleczki Park to kolejny projekt w konstrukcji drewnianej w portfolio młodej pracowni. Właśnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej (inwestor: miasto stołeczne Warszawa, Dzielnica Białołęka). Biblioteka została już wyróżniona w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny” w konkursie PLGBC Polish Green Building Council Awards 2023.

Projekty AMBIENT opierają się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego architekci powinni ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko. – Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji - przekonuje Magdalena Pios, założycielka pracowni. – Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: od doboru materiałów po fazę użytkowania. Myślimy też, jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni.