Konkurs o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną jest wspólnym przedsięwzięciem sześciu instytucji działających w dziedzinie architektury i urbanistyki w różnych częściach Europy. Otrzymuje ją architekt lub autor realizacji oraz władze samorządowe albo jednostka administracyjna, która projekt promuje. Konkurs organizowany jest co dwa lata od 2000 roku. W poprzedniej, 9. edycji, pierwszą nagrodę zdobyły równorzędnie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (proj. KWK Promes) i rewitalizacja ogrodów w Caldes de Montbui (proj. Marta Serra Permanyer, Jordi Calbetó Aldomà, Elena Albareda Fernandez). Czy w 10. odsłonie konkursu Polakom uda się powtórzyć ten sukces?
W tym roku do konkursu o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną tradycyjnie najwięcej realizacji zgłosiła Hiszpania (52). Na kolejnych pozycjach znalazły się Portugalia (18), Włochy (17) i Francja (16). Polskę reprezentuje 10 zupełnie różnych inwestycji, z których część publikowaliśmy już na łamach „Architektury-murator”. Są to:
Podnoszona kładka na Ołowiankę w Gdańsku (projekt: Ponting, inwestor: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska)
Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś (projekt: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś)
Rewitalizacja łaźni łańcuszkowej w Zabrzu (projekt: Konior Studio, OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Muzeum Górnictwa Węglowego)
Archeologiczny plac zabaw w Krakowie (projekt: pracownia k., inwestor: urząd miasta Krakowa)
Plac przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (projekt: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, inwestor: urząd marszałkowski województwa lubelskiego)
Zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu (projekt: Atelier Starzak Strebicki, inwestor: urząd miasta Poznania)
Generator Malta – tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu (projekt: Atelier Starzak Strebicki, inwestor: Fundacja Malta)
Kładka Żerańska w Warszawie (projekt: Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty, inwestor: urząd m.st. Warszawy)
Bulwary nad Wisła w Warszawie (projekt: RS Architektura Krajobrazu i Artchitecture, inwestor: urząd m.st. Warszawy)
Plac przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (projekt: Maćków Pracownia Projektowa, inwestor: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”)
Laureatów Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną poznamy w czerwcu. Jednym z 8 międzynarodowych jurorów w konkursie, podobnie jak w poprzedniej edycji, jest Ewa P. Porębska, reaktor naczelna „Architektury-murator”.