10 polskich realizacji walczy w tym roku o European Prize for Urban Public Space

i

Autor: Archiwum Architektury Generator Malta – tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu (projekt: Atelier Starzak Strebicki, inwestor: Fundacja Malta), fot. Mateusz Bieniaszczyk, serwis prasowy konkursu

10 polskich realizacji walczy w tym roku o European Prize for Urban Public Space

2018-04-16 17:38

Na tegoroczny konkurs European Prize for Urban Public Space nadesłano 279 realizacji z 32 krajów. Polskę reprezentuje 10 różnych przestrzeni publicznych, w tym plac przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, bulwary wiślane w Warszawie i zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu. Czy mamy szansę na nagrodę?

Konkurs o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną jest wspólnym przedsięwzięciem sześciu instytucji działających w dziedzinie architektury i urbanistyki w różnych częściach Europy. Otrzymuje ją architekt lub autor realizacji oraz władze samorządowe albo jednostka administracyjna, która projekt promuje. Konkurs organizowany jest co dwa lata od 2000 roku. W poprzedniej, 9. edycji, pierwszą nagrodę zdobyły równorzędnie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (proj. KWK Promes) i rewitalizacja ogrodów w Caldes de Montbui (proj. Marta Serra Permanyer, Jordi Calbetó Aldomà, Elena Albareda Fernandez). Czy w 10. odsłonie konkursu Polakom uda się powtórzyć ten sukces?

W tym roku do konkursu o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną tradycyjnie najwięcej realizacji zgłosiła Hiszpania (52). Na kolejnych pozycjach znalazły się Portugalia (18), Włochy (17) i Francja (16). Polskę reprezentuje 10 zupełnie różnych inwestycji, z których część publikowaliśmy już na łamach „Architektury-murator”. Są to:

Podnoszona kładka na Ołowiankę w Gdańsku (projekt: Ponting, inwestor: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska)

Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś (projekt: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś)

Rewitalizacja łaźni łańcuszkowej w Zabrzu (projekt: Konior Studio, OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Muzeum Górnictwa Węglowego)

Archeologiczny plac zabaw w Krakowie (projekt: pracownia k., inwestor: urząd miasta Krakowa)

Plac przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (projekt: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, inwestor: urząd marszałkowski województwa lubelskiego)

Zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu (projekt: Atelier Starzak Strebicki, inwestor: urząd miasta Poznania)

Generator Malta – tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu (projekt: Atelier Starzak Strebicki, inwestor: Fundacja Malta)

Kładka Żerańska w Warszawie (projekt: Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty, inwestor: urząd m.st. Warszawy)

Bulwary nad Wisła w Warszawie (projekt: RS Architektura Krajobrazu i Artchitecture, inwestor: urząd m.st. Warszawy)

Plac przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (projekt: Maćków Pracownia Projektowa, inwestor: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”)

Laureatów Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną poznamy w czerwcu. Jednym z 8 międzynarodowych jurorów w konkursie, podobnie jak w poprzedniej edycji, jest Ewa P. Porębska, reaktor naczelna „Architektury-murator”.