FOTOREPORTAŻ

Białe betonowe wnętrza Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czy zasługuje na miano arcydzieła?

2024-06-10 7:53

Po 5 latach od rozpoczęcia budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowuje się do otwarcia. Byliśmy wewnątrz, żeby sprawdzić, jak wyglądają postępy na budowie.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Budowę MSN w Warszawie śledzimy od początku

Od początku budowy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zaprojektowanej przez nowojorską pracownię Thomas Phifer and Partners przy współpracy biura APA Wojciechowski, śledzimy przebieg prac. Obecnie jest już konstrukcja budynku, fasada, wieża i ciągi komunikacyjne oraz monumentalna klatka schodowa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 21 maja 2024 r.

i

Autor: Kateryna Reshetniak

W połowie tygodnia obejrzeliśmy postępy prac w różnych salach. Jest to nasza druga wizyta – od 2021 roku odwiedziliśmy budynek po raz pierwszy. O realizacji pisali wtedy Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk:

Projekt Thomasa Phifera przywodzi na myśl filozofię architektury modernistycznej opartej na prostocie materiałów, ergonomii i misji budowania ram dla życia społecznego. Dzięki przeszklonemu parterowi bryła zyska dodatkową lekkość: wykonana z białego betonu architektonicznego fasada wyższych pięter będzie optycznie zawieszona nad ziemią. Powstający budynek, zgodnie z ideą architekta, ma być ekranem (dla nowych interwencji artystycznych, projekcji czy iluminacji). Muzeum ma stanowić nieinwazyjne tło i harmonijnie wpisywać się w jedną z głównych ulic Warszawy. Kluczowy był zatem wybór materiałów.

Jednym z głównych kryteriów w trakcie procesu projektowego była trwałość. Zaczęto więc testować rozwiązania, w których elementy konstrukcyjne betonu stanowiły równocześnie o walorze dekoracyjnym. W ten sposób powstała koncepcja użycia białego betonu architektonicznego jako głównego materiału konstrukcyjnego (i dekoracyjnego).

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 21 maja 2024 r.

i

Autor: Kateryna Reshetniak
MSN w Warszawie_Thomas Phifer and Partners_14

i

Autor: Marta Ejsmont/MSN 14 | Mieszanka piasku i cementu-kruszywa ostatecznie wykorzystana do produkcji betonu architektonicznego. Do badań użyto trzech cementów białych – dwa portlandzkie oraz jeden zawierający mączkę wapienną, który został wybrany

Wywołało to szereg komplikacji. Przeczytaj więcej o skomplikowanym procesie budowy:

biały beton to ogromne wyzwanie

Zobacz, jak wyglądała budowa w 2021 roku:

Wizyta na budowie MSN w maju 2023 roku

Porównaj z budową sprzed roku:

Co będzie w budowanym gmachu MSN?

Budynek ma zostać otwarty w połowie października. Ma on zawierać poza salami wystawowymi kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie i kawiarnię. Jak zapowiada Muzeum: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie otwarte w piątek, 25 października 2024 r. Weekend i pierwsze tygodnie działania w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź zaplanowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u  – materiał prasowy MSN

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia z Czarnym Pokojem

Ciekawostką jest, że w budynku znajdzie się także wiernie odtworzone Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, z Czarnym Pokojem, zaprojektowane przez Oskara Hansena. Studio Eksperymentalne zostało powołane do życia w Warszawie w 1957 roku, stając się miejscem wyjątkowym, przynajmniej w naszej części Europy. Umożliwiało między innymi szeroką międzynarodową wymianę artystyczną, również z artystami z Zachodu.

Rozwój studia miał w założeniu prowadzić do wyłonienia się interdyscyplinarnego instytutu nowych mediów. Inspirowane przez działania kompozytorów, twórców filmów, architektów, artystów sztuk wizualnych i performance, stało się twórczym laboratorium, które wykształciło zupełnie nowy język, otwarty na osobiste odczytania widzów i słuchaczy – tłumaczyli Daniel Muzyczuk (Muzeum Sztuki w Łodzi) i Michał Mendyk (Instytut Adama Mickiewicza)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 21 maja 2024 r.

i

Autor: Kateryna Reshetniak

Budowa siedziby teatru TR obok muzeum MSN na Placu Centralnym

Obok nowego gmachu muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa także budowa budynku TR, w ramach szerszego założenia nowego Placu Centralnego w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 21 maja 2024 r.

i

Autor: Kateryna Reshetniak
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 21 maja 2024 r.

i

Autor: Kateryna Reshetniak