Współczesny dom jednorodzinny

Dom między sosnami - neomodernistyczna willa w Rawiczu

2023-10-01 11:01

Sąsiadujący las i rosnące na działce okazałe drzewa zdeterminowały bryłę budynku. Tak powstał Dom między sosnami projektu pracowni Geopol, nominowany do tegorocznej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego.

Spis treści

  1. Śnieżnobiała rama
  2. Wnętrze przenika się z zewnętrzem
Dom między sosnami w Rawiczu
Autorzy: Biuro Projektów Geopol
Powierzchnia: 300 m²
Projekt: 2019
Realizacja: 2022

Śnieżnobiała rama

Rawicz to niewielkie miasto położone między Lesznem, Wrocławiem, Ostrowem Wielkopolskim i Głogowem. Architekci mieli tu do dyspozycji niewielką działkę na obrzeżach miejscowości. Jej największym atutem było sąsiedztwo lasu i okazałe drzewa rosnące w obrębie terenu. Aby zachować ich jak najwięcej, dom rozplanowali na nieregularnym rzucie zbliżonym do litery L. Zależało im też na zapewnieniu optymalnego doświetlenia wnętrz i atrakcyjnego widoku na otaczającą zieleń, dlatego parterowa bryła została nieznacznie wyniesiona ponad poziom terenu. Przeciwwagą dla śnieżnobiałego cokołu jest tej samej szerokości zadaszenie.

Wnętrze przenika się z zewnętrzem

Od strony południowej, gdzie znajduje się wjazd na działkę, powstał obszerny taras. Posadzkę wyłożono tu betonowymi płytami, komponującymi się z płytami podłogowymi w środku domu. Efekt przenikania wnętrza z zewnętrzem potęgują też duże, bezprogowe przeszklenia, dzięki którym taras staje się integralną częścią strefy mieszkalnej. Przestrzeń wewnętrzną autorzy podzielili na trzy części: gabinet z widokiem na strefę wejściową domu, wydzieloną część prywatna z sypialniami, łazienkami i garderobą oraz otwartą część dzienną z dużą wyspą kuchenną. Dom między sosnami w Rawiczu znalazł się wśród czterech realizacji nominowanych do tegorocznej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii budynków jednorodzinnych. O to prestiżowe wyróznienie konkuruje z Domem Opartym o Skarpę w Poznaniu (proj. Wrzeszcz Architekci, wnętrza EV Archiects), Domem betOnowym w okolicach Słupcy (proj. PL.architekci) oraz Domem Wieloczłonowy koło Poznania (proj. PL.architekci).