Dom w Karkonoszach - nowoczesny, ale z historycznym odniesieniem

2024-01-11 6:54

We wschodniej części Karkonoszy, w rozległej dolinie między Grzbietem Lasockim a Kowarskim Grzbietem, stanął dom wakacyjny projektu pracowni mar.s architects. Architekci starali się zaprojektować funkcjonalną, nowoczesną przestrzeń, nawiązującą do historycznej zabudowy Karkonoszy.

Spis treści

  1. Zaprojektowany dla przyjaciół
  2. Nowoczesne lukarny, cokół z lokalnych kamieni
  3. Funkcjonalna przestrzeń do życia i pracy
Dom wakacyjny w Dolní Malá Úpa w Karkonoszach
Autor: mar.s architects, architekt Martin Šenberger
Współpraca autorska: Václav Kastner
Powierzchnia terenu: 642 m²
Powierzchnia zabudowy: 154 m²
Powierzchnia całkowita: 402 m²
Powierzchnia użytkowa: 292 m²

Zaprojektowany dla przyjaciół

Dom powstał dla grupy przyjaciół, szukających ucieczki od miejskiego zgiełku w malowniczej okolicy czeskich Karkonoszy. Budynek usytuowano na niewielkim wzniesieniu w miejscowości Dolní Malá Úpa, tuż przy granicy z Polską. W nawiązaniu do miejscowych tradycji, niewielkim tarasem otwiera się na zachód, a do jego wykończenia architekci z biura mar.s architects wykorzystali surowe deski modrzewiowe, które w miarę upływu czasu będą zyskiwać naturalną, srebrnoszarą patynę.

Nowoczesne lukarny, cokół z lokalnych kamieni

Odniesieniem do historycznej zabudowy Karkonoszy jest też efektowny cokół obłożony lokalnymi kamieniami. Dla kontrastu, dwuspadowy dach pokryto aluminiową blachą lakierowaną na czarno. Uwagę zwraca tu para nowoczesnych lukarn: mniejsza, od frontu, w całości wykończona blachą, i większa, doświetlająca sypialnię po drugiej stronie, częściowo obłożona drewnem.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Dom zaprojektowano na rzucie prostokąta. Od zachodu jego przestrzeń powiększa weranda, w centralnej części przesłonięta pionowymi listwami, oraz wspomniany taras wsparty na cienkich stalowych nogach. Warto podkreślić, że budynek, jak inne w sąsiedztwie, nie ma ogrodzenia.

Funkcjonalna przestrzeń do życia i pracy

W środku, na powierzchni blisko 300 m², rozplanowano funkcjonalną przestrzeń do życia i pracy. Parter mieści rozległa strefę dzienną z kuchnią i niewielką toaletą, piętro – sypialnie, pokoje do pracy i główną łazienkę, a piwnica – domowe wellness i strefę sportową. Do wykończenia wnętrz użyto głównie dębowych desek. Z tego drewna powstała też część mebli według autorskiego projektu biura mar.s architects. Całość uzupełniają starannie dobrane dodatki, w tym efektowne, ręcznie formowane lampy czeskich marek Bomma i Brokis.