Spis treści
- Szara 8. Samotna wyspa pośród parkowej zieleni
- Klasyczne reguły i materiały wysokiej klasy
- Luksusowe budownictwo w zetknięciu z naturą. Jak sobie radzi?
- Metryczka
- Atelier Tektura. Kim są architekci?
Szara 8. Samotna wyspa pośród parkowej zieleni
Budynek apartamentowy Szara 8 to inwestycja zlokalizowana w samym sercu Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, będącego zespołem kilku układów parkowych na warszawskim Solcu o powierzchni ok. 90 ha. W Parku zlokalizowane jest kilka istotnych pomników (Pomnik Chwała Saperom), wiele obiektów małej architektury i elementy dekoracyjne (rozety, muszle, rzeźbione wazy w formie kraterów, kamienne ławy itp.) z których część została objęta ochroną konserwatorską.
Czytaj także: Gdyby nie było Wisłostrady? Co Warszawa może zyskać na przekształceniu arterii w miejską aleję?
Za projekt apartamentowca odpowiada pracownia Atelier Tektura. Jak podkreślają architekci:
Jednym z założeń projektu było wpisanie nowoprojektowanej formy w istniejącą tkankę historycznej zabudowy Powiśla i domknięcie kwartału zabudowy stanowiącego samotną wyspę pośród parkowej zieleni. Powstał budynek posiadający cechy zabudowy śródmiejskiej, tworzący od strony ulicy Szarej kontynuację istniejącej pierzei.

i
Klasyczne reguły i materiały wysokiej klasy
Bryła Szarej 8 stanowi domknięcie wewnętrznego dziedzińca. Jej elewacja nawiązuje dialog z sąsiednimi kamienicami, m.in poprzez użycie cegły czy zachowanie rytmu fasady. Stonowana bryła nawiązuje formą do klasycznych reguł projektowania. Zdaniem architektów, to połączenie jej z wysokiej klasy materiałami, takimi jak ręcznie formowana cegła i beton architektoniczny odpowiada za "stworzenie ponadczasowej architektury".
Czytaj także: Bernardyńska 4. Luksusowy apartamentowiec we Wrocławiu w ceglaną jodełkę
W obiekcie zaprojektowano duże przeszklenia i loggie, co pozytywnie wpływa na przenikanie się architektury z zielenią. Budynek posiada 7 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne. Zaprojektowano w nim 20 apartamentów o łącznej powierzchni 4.272m2.

i
Luksusowe budownictwo w zetknięciu z naturą. Jak sobie radzi?
Budynek wyróżnia się symetrią, rytmem i powtarzalnością. Na jego dłuższej fasadzie, sąsiadującej bezpośrednio ze ścianą drzew, wyraźnie widać zasadę kształtowania bryły – zastosowane uskoki sprawiają, że obiekt wydaje się optycznie zmniejszać, a jednocześnie dodają dynamiki klasycznym założeniom architektonicznym. Takie „zmiękczenie” sztywnych reguł projektowych sprawia, że budynek lepiej komponuje się z otaczającą go zielenią, której formy są nieregularne i swobodne.
Czytaj także: Ma być ponadczasowo: trwa budowa apartamentowca w Juracie projektu pracowni Interurban
Podobne podejście do projektowania towarzyszy wielu obiektom współczesnej architektury, które lokowane są w otoczeniu zieleni. Zamiast nadmiaru detali i jaskrawych kolorów, architekci próbują nawiązać dialog z otoczeniem. Decydują się na grę bryłami, wysunięte tarasy, podcienie i uskoki tworzące ciekawe efekty światłocieniowe, a także stonowaną kolorystykę i duże przeszklenia. Takie rozwiązania szczególnie dobrze widać w nowoczesnych willach, np. projekcie Hidden Villa autorstwa biura i29 architects czy Domu na wydmie autorstwa warszawskiej pracowni Exterio.

i
_______
Metryczka
Nazwa realizacji: SZARA 8
Lokalizacja: Warszawa, Szara 8
Autorzy: Atelier tektura, architekci: Mateusz Kluczek, Barbara Kozielewska, Michał Kozielewski
Współpraca autorska: architekci: Przemysław Tymoszuk, Kamila Doniec, Anna Nawrocka, Ewa Sowińska, Tomasz Pluciński, Łukasz Petelski, Paulina Bartosik
Architektura wnętrz: Atelier tektura
Architektura krajobrazu: Atelier tektura we współpracy z Zielone Studio
Projekt konstrukcji: PF-projekt
Projekt fasad: RH+
Projekt instalacji: Pracownia Projektowa Instalator
Generalny wykonawca: PP GROUP sp. z o.o.
Inwestor: Szara 8 sp. z o. o.
Powierzchnia terenu: 1.569m2
Powierzchnia zabudowy: 956m2
Powierzchnia użytkowa: 4.272m2
Powierzchnia całkowita: nadziemna – 6.523m2, podziemna: 3.063m2
Kubatura: 37.002m3
Liczba mieszkań: 20
Powierzchnia mieszkań: 70-620m2
Projekt: 2021-2022
Realizacja: 2022-2023
Producenci materiałów użytych w trakcie realizacji: Aluprof, Knauf, Rigips, Salvatori, Furmani, Dewro, Kone, Saint Gobain, Kammpann, Dasag, Hormann, Assa Abloy, Krestron, Falco, Bausan, Spectra light
_______

i
Atelier Tektura. Kim są architekci?
Atelier Tektura działa w Warszawie od 2007 roku. Biuro obecnie prowadzone jest przez trzech wspólników: Michała Kozielewskiego, Barbarę Kozielewską i Mateusza Kluczka. Pracownia specjalizuje się przede wszystkim w projektach dla sektora ochrony zdrowia, w tym m.in. Centrum Leczenia Chorób Płuc w Otwocku (2010), rozbudowy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (2015), Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka (2015), Szpitala Praskiego (2015) oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie (2017).
Czytaj także: Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: nowe osiedle Mieszkanie Plus projektu Atelier Tektura
Architekci mają na koncie także liczne projekty wnętrz oraz sukcesy w konkursach, takich jak projekt osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu (2018) czy budowa nowego obiektu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku (2021).
