Dom jednorodzinny

Na pozór - zwykły dom, wielkością podobny do sąsiadów. A jednak się wyróżnia. Biały dom w Gdańsku, realizacja SuDe

2024-10-04 6:38

Projektując nowy dom dla czteroosobowej rodziny architekci z biura SuDe nawiązali do budynku z dwuspadowym dachem, który pierwotnie znajdował się na działce. Wewnętrzną przestrzeń podzieli jednak na trzy bloki, skrywające różne funkcje i wykończone różnymi materiałami. W środku są trzy niezależne bloki funkcjonalne i osobna strefa dla dzieci i rodziców. Biały dom w Gdańsku. Artykuł z 2023 roku.

Spis treści

  1. Biały dom na Strzyży w Gdańsku
  2. Lokalizacja: osiedle z lat 30. XX wieku
  3. Podział przestrzeni: każda bryła to inna strefa
  4. Wielopoziomowy ogród, ażurowe okiennice
  5. Dom projektu pracowni SuDe. Zdjęcia
Achitektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury, zapowiedź

Biały dom na Strzyży w Gdańsku

Biały dom na Strzyży w Gdańsku
Autorzy: SuDe sustainable design
Powierzchnia użytkowa: 149 m²
Projekt: 2020
Realizacja: 2022

Lokalizacja: osiedle z lat 30. XX wieku

Biały dom projektu pracowni SuDe od niedawna wyróżnia się w zabudowie jednego z osiedli z lat 30. na gdańskiej Strzyży. Dwukondygnacyjny obiekt z dwuspadowym dachem nawiązuje kubaturą do zabytkowego sąsiedztwa, ale zwraca uwagę śnieżnobiałą elewacją i dopracowanymi detalami z naturalnego drewna. Dom powstał dla czteroosobowej rodziny. Wnętrze architekci podzieli więc na trzy niezależne bloki funkcjonalne wykończone w różny sposób.

Podział przestrzeni: każda bryła to inna strefa

  • Bryła biała skrywa pokoje dzieci
  • betonowa – strefę rodziców, na którą składają się sypialnia i gabinet
  • bryła drewniana – pomieszczenia pomocnicze (łazienki, garderoby, spiżarnię).

Pozostała powierzchnia to przestrzeń wspólna domowników, łącząca salon o wysokości dwóch kondygnacji z kuchnią i jadalnią.

Na parterze wydzielone zostały jedynie gabinet (w bryle betonowej) oraz łazienka i spiżarnia (w bryle drewnianej). Na piętrze znajdują się trzy sypialnie (sypialnia rodziców w bryle betonowej, dziecięce w bryle białej), oraz łazienki i garderoba (w bryle drewnianej).

Poszczególne przestrzenie otwierają się na zewnątrz w różnych kierunkach. Salon otwiera się na ogród, jadalnia wychodzi na taras zachodni, okno gabinetu kadruje widok na jedno z drzew, a z balkonu dzieci widać panoramę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jednocześnie na styku brył z dachem budynku powstał świetlik zapewniający we wnętrzu rozproszone, miękkie światło.

Biały dom na gdańskiej Strzyży

i

Autor: archiwum pracowni proj. SuDe sustainable design
Architektura Murator Google News
Autor:

Czytaj też:

Biały dom, manifest przeciw nadmiernej konsumpcji

Kupili stary dom na wsi i tak go zmienili

Dom z lat 70. po modernizacji - z wanną w sypialni. Zdjęcia

Wielopoziomowy ogród, ażurowe okiennice

Formalnie budynek kształtuje bryła domu, który pierwotnie znajdował się na działce i to jej podporządkowana jest kompozycja i kolorystyka – tłumaczą autorzy. Tynkowane na biało elewacje świetnie korespondują z jasnymi detalami z drewna i jasnoszarą dachówką. - Ażurowe, drewniane okiennice pełnią też ważną rolę w „pasywnej klimatyzacji”, ograniczając niemal do zera zyski ciepła od słońca – dodają architekci.

Aby jak najwięcej przestrzeni wykorzystać na ogród, garaż zaplanowano pod ziemią. Razem z innymi pomieszczeniami pomocniczymi stanowi wygodne zaplecze domu. Teren wokół budynku zagospodarowano jako wielopoziomową przestrzeń z różnymi strefami – łąką na skarpie stanowiącą bufor między domem a ulicą, tarasem zachodnim, wydzielonym miejscem na grilla czy też ogródkiem warzywnym.

Dom projektu pracowni SuDe. Zdjęcia

Listen to "Architektura-murator. Podcast 30/30" on Spreaker.