Architektura MuratorRealizacjeNowa siedziba Cricoteki w Krakowie

Nowa siedziba Cricoteki w Krakowie

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka to nie tylko obiekt stricte architektoniczny, ale również dzieło rzeźbiarskie, w którym możemy odczytywać wiele znaczeń. Powstał budynek wybitny, konsekwentny i stylistycznie jednorodny, spójny z osobowością artysty, któremu jest poświęcony

Cricoteka
Cricoteka Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie
Fot.: Marcin Czechowicz

O relacjach między bryłą Cricoteki a poprzemysłowym otoczeniem Podgórza i architektonicznych odniesieniach nowego budynku do jego nadrzecznej lokalizacji pisze Antoni Domicz, a o podobieństwach między Kantorowską ideą „rzeczywistości zdegradowanej” i Koolhaasowską ideą „junkspace” – Grzegorz Staisny.

W numerze także wypowiedź głównego architekta Krakowa Tomasza Bobrowskiego na temat innych nadrzecznych inwestycji w mieście, autorów obiektu – Stanisława Deńki i Piotra Nawary, konstruktorów Czesława Hodurka i Andrzeja Sobonia oraz dyrektor instytucji Natalii Zarzeckiej. Ponadto przypominamy historię Cricoteki i związki Kantora z Krakowem.

Piotr Nawara o Cricotece [FILM] Wykład Piotra Nawary na temat siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (proj. nsMoonStudio i Wizja). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Jak złożyć makietę Cricoteki? Składamy pierwszy model z kolekcjonerskiej serii dołączanej do kolejnych numerów "Architektury-murator".
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Makiety najwybitniejszych polskich budowli do sklejania - kolekcjonerski dodatek do miesięcznika "Architektura-murator" Już od 27 maja wielbiciele najlepszej współczesnej architektury stać się mogą posiadaczami miniaturowej Cricoteki – modelu budynku Muzeum Tadeusza Kantora i siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Cricoteka. Makiety wybitnych budowli do własnoręcznego wycinania i sklejania, dołączane będą bowiem od numeru 6/2015 do kolejnych edycji "Architektury-murator".
Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Stanisław Deńko o Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie [FILM] Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie powstało w korzystnej lokalizacji nad Wisłą, w poprzemysłowej dzielnicy Podgórze. Bryła budynku jest inspirowana myślą Tadeusza Kantora, a przede wszystkim jednym z jego rysunków, przedstawiających postać niosącą stół. W ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, o realizacji opowiadają Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Stanisław Deńko z IQ2 Konsorcjum.
Kraków frontem do rzeki - o Cricotece Tomasz Bobrowski Po latach chaotycznego rozwoju przywraca się ideę miasta zwróconego frontem do rzeki, planując nowe inwestycje w rodzaju zrealizowanego ostatnio Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.