Architektura pracy

Pierwszy biurowiec na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Prosta forma, naturalne materiały i szczerość architektury

2024-11-07 10:22

To pierwszy biurowiec na Nowych Żernikach. Zaprojektowany przez Zbigniewa Maćkowa i Zuzannę Wojtasiak z Maćków Pracownia Projektowa obiekt ma nie tylko zapewnić optymalne warunki pracy, ale też stanowi istotny etap w rozwoju tej eksperymentalnej dzielnicy Wrocławia.

Spis treści

  1. Nowe Żerniki w końcu stały się wielofunkcyjne
  2. Zobacz zdjęcia z Nowych Żernik
  3. Architektoniczny Ulubieniec Polski 2015-2019
  4. Wrocławski inwestor, wrocławski projektant
  5. Zobacz wizualizacje budynku 
  6. Prosta forma, naturalne materiały i szczerość architektury
  7. Rzut architektoniczny parteru budynku
  8. Przekrój AA budynku 
  9. Plan zagospodarowania terenu
  10. Zieleń i przestrzeń otwarta, zagospodarowana w formie okręgów
  11. Metryczka
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Nowe Żerniki w końcu stały się wielofunkcyjne

O wrocławskich Nowych Żernikach - po pierwszej fali zainteresowania wynikającej z kompleksowego sposoby planowania urbanistyczno-architektonicznego - w ostatnich latach mówiło się głównie w kontekście zamieszkiwania i deficytów. Na razie w obrębie założenia powstawały przede wszystkim budynki mieszkaniowe. Nie udało się dotąd zrealizować planowanego tu osiedlowego targowiska, żłobka, przedszkola ani domu kultury. Realizacja zespołu szkolno-przedszkolnego planowana na 2028 rok. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i funduszy z budżetu obywatelskiego zrealizowano niewielki park na terenie skweru Hansa Scharouna, na południe od ulicy Tadeusza Brzozy.

O Nowych Żernikach czytaj więcej: 

Nowe Żerniki: wrocławski eksperyment bez precedensu

Nowe Żerniki z tytułem Ulubieńca Polski 2015-2019

Zobacz zdjęcia z Nowych Żernik

Architektoniczny Ulubieniec Polski 2015-2019

Procesy miastotwórcze oczywiście muszą zająć czas, ale warto pamiętać, że prace koncepcyjne zaczęły się prawie 15 lat temu. W 2011 roku ponad 40 biur projektowych we współpracy z władzami Wrocławia, lokalnym oddziałem SARP i Izbą Architektów zainicjowało projekt Nowe Żerniki. Zespół ten, określany mianem „superbiura”, postawił sobie zadanie stworzenia modelowego osiedla mieszkaniowego nawiązującego do  tradycji Werkbudu i idei zrealizowanego w 1929 roku niemieckiego osiedla WuWa. Przyjęto żmudną i rozłożoną w czasie metodę cyklicznych warsztatów, które mimo trudności, jakie niesie współpraca w dużej grupie, dają szansę na twórczą wymianę poglądów. Uzupełniano je spotkaniami ze specjalistami, a także z mieszkańcami i inwestorami, co stanowiło element procesu rzeczywistej partycypacji społecznej. Od początku zależało nam na tym, żeby to nie domy przeszły do historii, ale sam proces – mówił w jednym z wywiadów Zbigniew Maćków, należący do pomysłodawców budowy Nowych Żernik. Projekt był tak ciekawy i unikalny w skali polski, że w 2020 roku, w IX edycji konkursu konkursu Życie w Architekturze zdobył tytuł Ulubieńca Polski 2015-2019, pokonawszy w plebiscycie 46 innych realizacji wybranych przez jury IX edycji spośród 459 nadesłanych zgłoszeń.

Wrocławski inwestor, wrocławski projektant

Projekt pierwszego biurowca na Nowych Żernikach na zlecenie spółki Investment M opracowała Maćków Pracownia Projektowa. To jedna z najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych w Polsce, której realizacje od lat wzbudzają powszechne zainteresowanie i uznanie specjalistów. W grudniowym numerze naszego pisma będzie można zapoznać się z prezentacją szkoły przy ul. Cynamonowej, która również powstała w tej pracowni.

Biurowiec był projektowany pod potrzeby konkretnego najemcy. To wrocławska, rodzinna firma Entire M, która jest znana z takich marek jak Helikon-Tex® i zajmuje się produkcją odzieży taktycznej. Dlatego w nowym obiekcie znajdą się nie tylko standardowe przestrzenie biurowe (w formie open space), ale również szwalnia, studio fotograficzne czy przestrzenie projektowe i magazynowe. Obecność głównego najemcy była kluczowa dla całego procesu projektowego, a jego lokalne korzenie pozwoliły architektom i architektkom na bardziej swobodne korzystanie z kontekstu i dziedzictwa Nowy Żernik. Stąd np. nawiązania do modernistycznego charakteru WuWy. 

Przeczytaj więcej o WuWA:

InfoWuWA – punkt informacji o osiedlu WuWA we Wrocławiu

Zobacz wizualizacje budynku 

Projekt budynku został opracowany w 2021 roku. Inwestor zgłosił się bezpośrednio do pracowni Maćków i najpierw zlecił przygotowanie koncepcji, która stała się elementem oferty przetargowej na zakup działki do władz miasta. Jedną z zasad działania urzędu, jako land dewelopera Nowy Żernik, jest organizowanie przetargów na działki z przeznaczeniem na konkretne funkcje. Inwestor, zanim zostanie uwzględniony w rywalizacji na oferowaną cenę, musi pokazać koncepcję tego, co chce zbudować.

Prosta forma, naturalne materiały i szczerość architektury

Ten biurowiec nie jest spektakularny. Nie znajdziemy w nim także skomplikowanych rozwiązań konstrukcyjnych czy działań mających wychylić budownictwo w przyszłość. Ta przestrzeń została stworzona tak, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby najemcy, zapewnić optymalne warunki do pracy i zadbać o dobre starzenie się budynku.

Projektanci zapewniają, że inwestor nie chciał stosowania jakichkolwiek półśrodków jeśli chodzi o trwałość i funkcjonalność budynków. Dlatego architekci mogli zapewnić odpowiedni komfort pracy dbając o dobre doświetlenie, odpowiednią wysokość kondygnacji, klarowną komunikację w samym budynku i zastosowanie naturalnych materiałów. Dzięki prostej, choć zróżnicowanej wysokościowo brykle udało się stworzyć drewniany tarasy na zielonych dachach.

Rzut architektoniczny parteru budynku

Rzut parteru pierwszego biurowca na Nowych Żernikach

i

Autor: prac. Zbigniew Maćków

Przekrój AA budynku 

Przekrój AA nowego biurowca na Nowych Żernikacj

i

Autor: prac. Zbigniew Maćków

Plan zagospodarowania terenu

Plan zagospodarowania terenu nowego biurowca na Nowych Żernikach

i

Autor: prac. Zbigniew Maćków

Elewacja budynku została wykonana z prefabrykowanych płyt wykonanych przez lokalną firmę. Projektantom bardzo zależało na takim podejściu do tego elementu budynku. Chodziło nie tylko o zapewnienie odpowiedniej jakości jej wykonania, ale też bardziej bezpośrednie nawiązanie do dziedzictwa WuWy i pomysły na wygląd całej dzielnicy. Betonowe elewacje zapewniły też pożądany kolor i fakturę. Takie podejście do detalu - w kontekście oszczędnej w wyrazie bryły budynku i doborze materiałów - jest jednym ze źródeł jakości tej architektury.

Pierwszy biurowiec na Nowych Żernikach we Wrocławiu

i

Autor: udostępnione przez Adamietz, fot. Michał Sadecki Projekt Maćków Pracownia Projektowa
Zbigniew Maćków. Robi się gęsto
Dlaczego Zbigniew Maćków wydziela ze swojej pracowni laboratorium GĘSTO i z architekta zmienia się w dewelopera mającego ambicję budować tanie mieszkania na wynajem w centrach miast? Jak chce odnieść sukces? I w jaki sposób ten sukces ma pomóc w rozwiązaniu kilku ważnych wyzwań stojących przed architekturą? Zaprasza Artur Celiński
Architektura-murator. Podcast 30/30

Zieleń i przestrzeń otwarta, zagospodarowana w formie okręgów

Zieleń przed budynkiem najlepsze tygodnie ma dopiero przed sobą. Ze względu na jesienny termin oddania budynku w użytkowanie nie widać pełnego, zamierzonego efektu zagospodarowania terenu. Brak zagospodarowania sąsiadujących działek sprawił także, że ciągi komunikacyjne urywają się wraz z granicą inwestycji. Przez to obecnie nie będzie możliwe wykorzystanie pełnego potencjału przejścia wytyczonego przez projektantów na parterze budynku.

Przejście w bryle budynku w założeniu łączyć ma komunikację zewnętrzną (po drugiej stronie ulicy mamy już wybudowane budynki mieszkaniowe) z zaprojektowanym po drugiej stronie dziedzińcem. Projektantom zależało na tym, by stworzyć kameralną przestrzeń do relaksu, które byłoby otwarte zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników.

Ze względu na założenia urbanistyczne Nowych Żerników, na powierzchni wokół nowego biurowca nie zaprojektowano żadnych miejsc parkingowych. Wszystkie zostały zlokalizowane w garażu podziemnym.

Metryczka

Budynek biurowy, Wrocław, al. Architektów

Autorzy: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Zuzanna Wojtasiak (architekt prowadzący), Arkadiusz Kiernicki, Anna Rottau, Paweł Szyport, Marcin Tobiasz, Maria Wawer, Joanna Woldan

Współpraca: Zuzanna Warchałowska; Architektura wnętrz: Zuzanna Wojtasiak, Paweł Szyport, Maria Wawer, Joanna Woldan; Konstrukcja: Zimny Construction; Instalacje: SPPoprawa, ALDE; Inwestor: Investment M; Generalny wykonawca: Adamietz

Powierzchnia zabudowy: 1907 m²; Powierzchnia użytkowa: 12 976 m²; Powierzchnia całkowita: 16 232 m²; Kubatura: 45 000 m³

Realizacja: 2024