Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji

i

Autor: Archiwum Architektury Wenecja; fot. Tomasz Żylski

Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji

2021-06-18 17:22

Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!

W tym roku po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji kuratorzy pawilonów narodowych z całego świata postanowili w szczególny sposób wykorzystać potencjał, jaki daje spotkanie rożnych kultur, wartości i idei w trakcie wystawy. W tym celu założyli specjalny kolektyw zrzeszający przedstawicieli ponad 50 krajów. Jedną z ich pierwszych inicjatyw jest zorganizowanie we współpracy z reprezentacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich międzynarodowego konkursu architektonicznego dla studentów na projekt ławki, czyli – jak tłumaczą – najstarszego i najbardziej podstawowego elementu służącego wymianie społecznej. Kiedy świat boryka się z wyzwaniami pandemii i nabierającymi tempa zmianami klimatu, potrzeba dialogu wydaje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a nic tak jak ławka nie prowokuje do dyskusji – wyjaśniają pomysłodawcy.

Czytaj też: Polacy na biennale architektury w Wenecji! |Konkurs jest otwarty dla studentów kierunków projektowych z całego świata. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji mebla wykonanego z materiałów, jakie pozostały po budowie wystaw w wybranych pawilonach. Obiekt powinien wyrażać ideę międzykulturowego dialogu, a zarazem poszukiwać powiązań między człowiekiem a świadomością ekologiczną. Zwycięskie prace zostaną zrealizowane i  wystawione w przestrzeni Wenecji do czasu zamknięcia wystawy w listopadzie tego roku. W jury zasiadają: Fiona Mali, współkuratorka pawilonu Albanii, David Theodore, współkurator pawilonu Kanady, Roberta Semeraro, kuratorka pawilonu Republiki Dominikańskiej, Madeleine Kessler, współkuratorka pawilonu Wielkiej Brytanii, Hae-Won Shin, kuratorka pawilonu Korei, Sara Anwar, kuratorka pawilonu Pakistanu i Alexander Furunes, współkurator pawilonu Filipin. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca. Ogłoszenie zwycięzców zaplanowano na 20 lipca, montaż ławki w sierpniu, a demontaż w listopadzie 2021 roku. Więcej informacji na stronie http://curatorscollective.org/open-call/.

ZAPISZ SIĘ