Spis treści
- Politechnika wrocławska śladem zagranicznych uczelni organizuje interdyscyplinarne projekty
- Tegoroczna międzynarodowa edycja ProtoLabu
- Pokoje wyciszenia na wrocławskiej uczelni to kapsuły ze starych mebli
- Pawilon edukacyjny zachęcający owady
Politechnika wrocławska śladem zagranicznych uczelni organizuje interdyscyplinarne projekty
ProtoLab to interdyscyplinarny projekt prowadzony przez naukowców z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Forma zajęć została zaczerpnięta z najlepszych europejskich uczelni takich jak:
- Uniwersytet Techniczny w Delfcie
- czy Technische Universität Darmstadt.
Projekt daje młodym ludziom możliwość przejścia całego cyklu tworzenia formy architektonicznej - od wymyślenia idei, przez przygotowania, aż po jego realizację. Zajęcia są prowadzone na naszej uczelni od 2018 roku. Do tej pory dzięki nim powstały między innymi:
- pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi,
- Pawilon Wolności,
- różnego rodzaju meble,
- jednostki pomocowe dla uchodźców
- czy też mobilne domy o powierzchni do 35 m kw.
Wszystkie projekty wykonywane są z materiałów ekologicznych - głównie z papieru i drewna.
Czytaj też:
Tegoroczna międzynarodowa edycja ProtoLabu
W tym roku w warsztatach udział wzięło 60 osób, miedzy innymi z Polski, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Tegoroczne hasło brzmiało: Circularity.
Chcieliśmy się skupić na możliwości zastosowania materiałów z odzysku, materiałów, które można przetworzyć lub poddać recyklingowi, ale też na myśleniu o przestrzeni, którą można wykorzystać ponownie. Co ważne, każdy z tych projektów będzie miał zastosowanie w przyszłości. Taka też jest idea naszych warsztatów - żeby powstające tu konstrukcje czemuś lub komuś służyły"
- tłumaczy Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Program został podzielony na dwa etapy. Pierwszym były tygodniowe warsztaty projektowe, prowadzone w formule online w pierwszej połowie lipca. W ich trakcie uczestnicy brali udział w wykładach dotyczących: projektowania, metod produkcji, właściwości materiałów oraz zrównoważonego projektowania. Potem, od 22 do 31 lipca w Czasoprzestrzeni, w dawnej Zajezdni Dąbie, studenci realizowali swoje projekty pod okiem tutorów. Powstało osiem różnorodnych konstrukcji, a wśród nich są pływająca kawiarnia, domek ze sklejki, kapsuła uważnośc i, eko-pawilon, w którym schronienie mogą znaleźć również inne gatunki, na przykład owady, oraz łódź ze sklejki, z którą autorzy projektu chcą w przyszłym roku pojechać na regaty do Wenecji.
Czytaj też:
Pokoje wyciszenia na wrocławskiej uczelni to kapsuły ze starych mebli
Kapsuła uważności to część projektu sPokójPWr, który zwyciężył w drugiej edycji konkursu Polytechnica Nova. Projekt ten zakłada wykonanie na uczelni pokojów wyciszenia. Będą one przeznaczone dla pracowników i studentów, który potrzebują spokoju, poprawy koncentracji, odcięcia się od hałasu i innych bodźców zewnętrznych.
Nad tymi rozwiązaniami pracujemy od marca. Przygotowane przez nas projekty były już analizowane przez inżynierów akustyków. Wszystko po to, żeby stworzyć jak najlepsze warunki do wyciszenia. W trakcie warsztatów udało się wykonać siedzisko, przyciąć wszystkie elementy kapsuły oraz zbudować konstrukcję zewnętrzną. Liczymy na to, że w październiku stanie ona na terenie uczelni i od tego momentu ruszą kolejne testy"
- rozwija Jerzy Łątka.
Konstrukcja, w której znajdzie się kapsuła, powstała ze starych mebli pochodzących z pokojów w akademikach Politechniki Wrocławskiej T-3 i T-4 oraz tekturowych tub. Składa się z ruchomych elementów przypominających żebra. - Początkowo chcieliśmy, żeby wszystkie ruchome elementy były ze sobą połączone i tworzyły jeden mechanizm, ale pod tym względem drewno okazało się jednak bardzo niewdzięcznym materiałem. Troszkę zaskoczył nas też ciężar samej konstrukcji. Musieliśmy dodać belki wzmacniające i metalowe linki stabilizujące, ale ostatecznie udało nam się przygotować cały projekt - mówiła Emilia Rogowiec, studentka architektury na W1.
Czytaj też:
Pawilon edukacyjny zachęcający owady
Bardzo ciekawie wyglądał także pawilon edukacyjny, w którego ścianach można zamontować skrzynki wypełnione na przykład szyszkami lub patykami, będące schronieniem dla innych gatunków - chociażby wspomnianych już owadów. - Przygotowując jakikolwiek projekt architektoniczny należy pamiętać, że będzie on miał wpływ nie tylko na nas, ale także na cały ekosystem. Dlatego zależało nam, żeby uhonorować także pozostałe, współistniejące z nami gatunki. Nasz pawilon ma służyć edukacji w tym zakresie, ale też zachęcać do spotkań z naturą - wyjaśnia Paulina Sołowiej, studentka kierunku architektura i urbanistyka na W1. Prezentowany pawilon zaprojektowano na planie ćwiartki koła, ale dzięki modułowej budowie można go rozszerzyć o dodatkowe elementy i zamienić na przykład w ścieżkę spacerową. W jednym module można zamontować aż 88 skrzyneczek dla innych gatunków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w ścianach umieścić inne elementy wystawy lub osłony przed deszczem.
Pawilon jest wykonany ze sklejki, a do jego montażu zastosowaliśmy śruby i nakrętki zamiast wkrętów. Dzięki temu można go w dowolnym momencie złożyć i rozłożyć, a wszystkie elementy po demontażu nadają się do ponownego wykorzystania
- dodaje Daria Pawłosik, doktorantka na Politechnice Wrocławskiej. Docelowo pawilon stanie w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 w Prężycach.
Więcej informacji na stronie warsztatów: