Kompleks Oշ w Londynie

Oշ to jeden z największych na świecie kompleksów konferencyjno-widowiskowych. Wybudowany w 2000 roku w londyńskiej dzielnicy Greenwich  ̶  zaprojektowany przez Richard Rogers Partnership dla uczczenia nowego tysiąclecia  ̶  mieści 30 komercyjnych sal, z których największa jest słynna Oշ Arena na blisko 24 tysiące widzów, miejsce koncertów takich gwiazd, jak Queen, Led Zeppelin, Celine Dion, Madonna czy Lady Gaga.

Kompleks Oշ w Londynie
Fot. Dyson

Budynek Oշ przykryty jest białym dachem przypominającym namiot, a podtrzymuje go dwanaście stumetrowych żółtych masztów symbolizujących miesiące lub godziny na tarczy zegara. Z kolei średnica dachu, 365 metrów, nawiązuje do liczby dni w roku. Jak widać, wszystko w Greenwich kręci się wokół czasu i zmiany daty…

Kompleks Oշ w Londynie
Fot. Suszarka do rąk Dyson Airblade dB

Oշ odwiedza rocznie około 2 milionów osób, co oznacza, że do dbania o ich komfort potrzebne są najnowocześniejsze urządzenia. W łazienkach obiektu miejsce starych, mało wydajnych, wykorzystujących ciepłe powietrze suszarek do rąk zamontowano ultranowoczesne urządzenia Dyson Airblade dB. Silniki tych suszarek osiągają 90 tysięcy obrotów na minutę, trzy razy więcej niż w konwencjonalnych, i tłoczą do 30 litrów powietrza na sekundę. Dzięki temu suszenie rąk trwa zaledwie 10 sekund, urządzenie zużywa do 72% mniej energii i jest 50% cichsze. Zastosowane filtry HEPA, wyłapujące 99,95% niepożądanych cząsteczek z powietrza, sprawiają, że cały proces jest higieniczny i eliminuje mało ekologiczne ręczniki papierowe.

Kompleks Oշ w Londynie
Fot. Suszarka do rąk Dyson Airblade dB
Tagi:
Coca-Cola London Eye Sponsorowane od 2015 roku przez Coca-Colę London Eye to zdobywca tytułu największej atrakcji turystycznej Wielkiej Brytanii. I nic dziwnego, skoro rocznie ten gigantyczny diabelski młyn odwiedzają 3 miliony ludzi. Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Davida Marksa i Julii Barfield symbolizuje pełne rozmachu wejście w XXI wiek.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.
Przewodnik architektoniczny po Londynie - pobierz bezpłatną aplikację! Londyńska Fundacja Architektury udostępniła bezpłatną aplikację – architektoniczny przewodnik po stolicy Wielkiej Brytanii. Teraz z telefonem w ręku można bez trudu odnaleźć i poznać ponad tysiąc najciekawszych budynków Londynu.