Architektura MuratorWydarzenia10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022

10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022

Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.

10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022
Amfiteatr Brain Embassy przy biurowcu Adgar BIT w Warszawie, proj. mode:lina; fot. serwis prasowy

Celem Simon Architecture Prize jest wyróżnianie projektów poprawiających komfort życia mieszkańców. Nagradzane obiekty to wysokiej jakości miejsca do pracy, nauki czy zabawy. Simon Architecture Prize przyznawana jest w dwóch kategoriach: Miejsca Wspólne (Collective Places) i Miejsca Osobiste (Personal Places). Taki podział zwraca uwagę na perspektywę użytkownika architektury i jego doświadczenie funkcjonowania w niej. Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 2016 roku i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W poprzednich edycjach jej laureatami byli m.in. Lacaton & Vassal za projekt modernizacji trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, czy Unparelld'arquitectes za projekt Can Sau. Emergency Scenery w miejscowości Olot.

W bieżącej odsłonie Living Places – Simon Architecture Prize w jury po raz pierwszy w historii zasiada Polak: redaktor naczelny „Architecture Snob” Marcin Szczelina. Oprócz niego zgłoszenia oceniają: brazylijska architekt mieszkająca w Paryżu Carla Juaçaba (przewodnicząca); belgijska architektka Wendy Saunders z szanghajskiego studia AIM Architecture; Eduard Callís ze studia unparelld'arquitectes, zwycięzca w kategorii Collective Places w poprzedniej edycji Simon Architecture Prize oraz projektant Salvi Plaja z firmy Simon, prezes hiszpańskiego stowarzyszenia wzornictwa przemysłowego FAD.

Laureatów Simon Architecture Prize 2022 poznamy w lutym. Wiadomo już jednak, że wśród 186 projektów zgłoszonych do bieżącej edycji 10 reprezentuje Polskę. W kategorii Miejsca Wspólne są to: ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (proj.  ARCHIGLASS + Pracownia Projektowa J.P. Woźny, Cukrownia Żnin (proj. Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci, MIXD), przedszkole i szkoła w Opolu (proj. PORT), modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku (proj. Grupa 5 Architekci), plac na terenie osiedla Olimpia Port we Wrocławiu (proj. SRDK Studio Projekt), amfiteatr Brain Embassy przy biurowcu Adgar BIT w Warszawie (proj. mode:lina) i osiedle Riverview w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski), a w kategorii Miejsca Osobiste: Dom z nutą natury (proj. Art Design Studio), apartament Babie Lato w Warszawie (proj. Jacek Tryc – wnętrza) i Home Oasis w Płocku (proj. Royal Design Interior Design). Z listą wszystkich nominowanych można zapoznać się na stronie: www.simonprize.org.

Autor: Piotr Prus
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
Golden Cubes Awards: konkurs na projekty wspierające edukację architektoniczną Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w drugiej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Unii Architektów – Golden Cubes Awards. Konkurs skierowany jest do osób, szkół, organizacji i instytucji zajmujących się powszechną edukacją architektoniczną.