Amanda Levete opowiadała o najważniejszych projektach dwóch pracowni architektonicznych: Future Systems, w której rozpoczęła swoją karierę w roku 1989 i z którą dziesięć lat później zdobyła prestiżową nagrodę Stirlinga, oraz założonej przez siebie pracowni AL_A. Podkreślała rolę zawodowego rzemiosła, współpracy z wykonawcami, opowiadała też o wpływie realizacji projektów architektonicznych na współczesną przestrzeń miejską. Dużo miejsca poświęciła edukacyjnej roli projektów, nawet tych niezrealizowanych. Każdy projekt jest dla Levete nie tylko okazją do rozwoju jej studia architektonicznego, lecz także służy wskazywaniu klientom nowych dróg lub rozwiązań, które mogą mieć realny wpływ na kształtowanie ich wizerunku.
Postawa oraz pozycja zawodowa Amandy Levete i jej pracowni AL_A w światowej architekturze odpowiada założeniom cyklu wykładów organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza pod wspólnym tytułem „Od wizji do projektu”. W ten sposób, promując architekturę najwyższej jakości, Fundacja pragnie upamiętnić swojego Patrona, który był nie tylko czynnym architektem, lecz także dydaktykiem, profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Upamiętnieniu i upowszechnianiu postawy Stefana Kuryłowicza służą coroczne wykłady oraz dwa programy, adresowane do młodych architektów: konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA.
Wykład Amandy Levete był poprzedzony prezentacją prac finałowych laureatów konkursu TEORIA oraz stypendium PRAKTYKA. Trzecią edycję konkursu TEORIA wygrał arch. Piotr Kamiński przygotowując esej pt. Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci. Natomiast zwycięzcami pierwszej edycji stypendium PRAKTYKA zostali inż. arch. Brygida Zawadzka oraz inż. arch. Duong Vu Hong, autorzy projektu HydroFun, w którym podjęli temat adaptacji licznych i rozproszonych obiektów nieczynnych hydroforni na terenie Warszawy wraz z opracowaniem projektu koncepcyjnego jednej z nich.
Wykład był zarazem inauguracją kolejnej edycji obu programów. Szczegółowy regulamin konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA na rok 2016 dostępny jest na stronie Fundacji.
Partnerem wykładu Amandy Levete w Warszawie był Instytut Kultury Polskiej w Londynie.