komuna warszawa

Architekci projektują grę komputerową, by móc lepiej przebudować dawną szkołę w centrum Warszawy

2024-12-10 8:35

W najbliższą niedzielę, 15 grudnia, o godzinie 19 w Komunie Warszawa na Emilii Plater odbędzie się premiera gry komputerowej, przedstawiającej plany przebudowy tego obiektu. Zaplanowano także małą dyskusję i dwa wydarzenia towarzyszące oraz wystawę studentów School of Form SWPS.

Teatr Komuna Warszawa / Scena przyszłości

Spis treści

  1. Nowy sposób pokazywania architektury?
  2. Gra komputerowa w japońskiej estetyce
  3. Opis projektu - odmienić los teatru
  4. Opis projektu - teatr odpowiedzią na wyzwania współczesności
  5. Plan przebudowy siedziby Komuny Warszawa w starej szkole na Emilii Plater
  6. Autorzy gry - Maciej Siuda
  7. Autorzy gry - Gosia Wdowik
  8. Autorzy gry - Rafał Dominik
  9. Spotkanie towarzyszące premierze gry oraz wystawa
  10. Szczegółowe dane wydarzenia
  11. Wydarzenia towarzyszące, zaplanowane na poniedziałek po premierze

Nowy sposób pokazywania architektury?

WOW! Jeszcze nikt nie pokazał architektury w taki sposób!, Architektoniczna visual novel?! TAK!!!, Tylko Teatr Komuna Warszawa ma odwagę, aby zerwać z tradycyjną formą prezentacji architektury. W końcu to projekt Scena przyszłości!!! - tak reklamuje swój nowy projekt Komuna Warszawa.

Gra komputerowa w japońskiej estetyce

Zamiast korporacyjnych wizualizacji i sprzedażowych makiet multidyscyplinarny "dream team", jak o sobie piszą, Wdowik-Siuda-Dominik przygotowuje grę komputerową. Hyperpopowa estetyka japońskich gier narracyjnych użyta zostanie do pokazania projektu przebudowy obecnej siedziby Teatru Komuna Warszawa, soc-modernistycznej szkoły tysiąclatki, w tętniące życiem ekologiczne centrum progresywnej sztuki, tańca, muzyki i aktywistycznego miejskiego sąsiedztwa. A to wszystko w formie zwariowanych perypetii budowania artystycznej kariery przez wschodzącą gwiazdę polskiej sztuki performatywnej.

Zobacz też:

Opis projektu - odmienić los teatru

Każda epoka ma podobno swoją wizję nowych form życia społecznego, sztuki czy teatru. Projektowanie scen przyszłości, które miały odmienić losy świata (a przynajmniej los teatru) postulowali i próbowali wcielać w życie wszyscy reformatorzy teatru - mówią organizatorzy. Oprócz zmieniania sposobu gry aktorskiej i treści spektakli, zmianom podlegał też kształt sceny i widowni - nowatorskie formy teatralne potrzebowały nowatorskiej architektury… - kontynuują.

Opis projektu - teatr odpowiedzią na wyzwania współczesności

Jaka powinna być scena przyszłości w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku? Jaka architektura teatralna odpowiada na wyzwania przyszłości zagrożonej katastrofą klimatyczną, kolejnymi falami migracji, nadziejami i obawami jakie niosą nowe technologie i sztuczna inteligencja? Oto pytania, z którymi się mierzą. 

Plan przebudowy siedziby Komuny Warszawa w starej szkole na Emilii Plater

Projekt Scena przyszłości. Teatr jako wehikuł społeczno-ekologicznej transformacji to multimedialny projekt, który, wykorzystując stylistykę gry komputerowej, prezentuje plan przebudowy obecnej siedziby Teatru Komuna Warszawa w dawnym budynku szkoły podstawowej.

Plan przebudowy jest elementem idei stworzenia otwartego i przyjaznego dla wszystkich mieszkańców miejsca: Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31 - zielonej enklawy w centrum stolicy, łączącej progresywne działania artystyczne i aktywności ekologiczno-sąsiedzkie.

Za projekt Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31 Teatr Komuna Warszawa otrzymał Nagrodę Mieszkańców w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy 2024.

Przeczytaj też:

Autorzy gry - Maciej Siuda

Maciej Siuda - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Finalista w międzynarodowym konkursie ARCHIPRIX, MIT Boston, jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Nominowany w ogólnopolskim konkursie SARP na Dyplom Roku, otrzymał wyróżnienie w konkursie BETON. Stypendysta Facultad de Arquitectura Politecnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia). Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalność projektową, współpracując z projektantami z Hiszpanii, Polski i Japonii. Maciej Siuda jest wykładowcą i kierownikiem merytorycznym kierunku architektura w School of Form.

Zobacz też:

Autorzy gry - Gosia Wdowik

Gosia Wdowik - reżyserka teatralna, przewodnicząca Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Pierwszy sukces to główna nagroda na Festiwalu Młodej Reżyserii w Krakowie za spektakl Piłkarze, który zrealizowała w TR Warszawa (2016). Współpracuje z teatrami w Polsce i Europie. W 2023 roku wyreżyserowała Dziewczyny w Teatrze Komuna Warszawa, z tymi samymi bohaterkami, z którymi sześć lat wcześniej zrealizowała Dziewczynki w Teatrze Studio w Warszawie. Dwa lata temu ukończyła studia w DAS Theater w Amsterdamie, gdzie zajmowała się problematyką wypalenia i eksploracją przestrzeni między zmęczeniem a sprawczością poprzez wdrażanie metod aktywistycznych do swojej praktyki artystycznej. Rozważała przede wszystkim kwestię tego, jak tworzyć teatr i dokonywać zmiany w sytuacji wyczerpania sił.

Przeczytaj też:

Autorzy gry - Rafał Dominik

Rafał Dominikmalarz, rzeźbiarz, rysownik. Miłośnik popkultury. Inspiruje go współczesna kultura wizualna oraz materialna - jak sportowe buty czy sprzęt elektroniczny, które są symbolami statusu oraz określonego stylu życia. Jego estetyka przywodzi na myśl komiks albo grę komputerową, a zaludnione przez postacie prace często mają wymiar humorystyczny (ale nigdy ironiczny).

Zobacz też:

Spotkanie towarzyszące premierze gry oraz wystawa

Po premierze Sceny przyszłości organizatorzy zapraszają na spotkanie, które poprowadzi Bogna Świątkowska, z udziałem:

  • Gosi Wdowik,
  • Macieja Siudy
  • i Filipa Springera (tbc)

oraz na otwarcie wystawy Prace dla Teatru studentek i studentów IV roku wydziału wzornictwa School of Form.

Trzeba to zobaczyć! Trzeba w to zagrać!

Zbieraj jabłka mocy razem z nami!”

- piszą organizatorzy.

Szczegółowe dane wydarzenia

Premiera: 15.12.2024, godz. 19:00

Tytuł: Scena przyszłości. Teatr jako wehikuł społeczno-ekologicznej transformacji - instalacja performatywna

Autorzy: Maciej Siuda, Gosia Wdowik, Rafał Dominik

Adres: Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31, Warszawa

Wstęp wolny.

Przeczytaj też:

Architektura Murator Google News
Autor:

Wydarzenia towarzyszące, zaplanowane na poniedziałek po premierze

Planowane są następujące wydarzenia towarzyszące, zaplanowane na 16 grudnia - w poniedziałek - o godzinie 17:

  1. warsztaty projektowe Play-the-game, prowadzenie: Ola Litorowicz (Fundacja Puszka)
  2. warsztaty studentów SoF (tbc)