Izodom

i

Autor: Archiwum Architektury Inwestorzy coraz częściej wybierają rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, rośnie też liczba osób wybierających rozwiązania zeroenergetyczne. Chcą mieć budynek przede wszystkim tani w eksploatacji, wykonany z dobrych jakościowo materiałów przy możliwie najkrótszym czasie jego realizacji.

Innowacyjna i sprawdzona technologia IZODOM2000. Energooszczędne budownictwo to nowy trend

2021-08-01 8:00 Materiał sponsorowany

„Trafiłem na technologię IZODOM2000, poszukując optymalnego rozwiązania dla projektowanego dla siebie budynku pasywnego. Musiał on spełniać wysokie wymagania programu i dofinansowania NFOŚiGW, w standardzie NF15. Jednym z głównych założeń projektu były: całkowita likwidacja mostków termicznych, bardzo niski współczynnik przegród budowlanych oraz szczelność budynku” – rozmowa z architektem Przemysławem Wojciechowskim, prowadzącym pracownię PWSP „Przemysław Wojciechowski Studio Projektowe”.

Proszę nam przybliżyć Pana pracownię. W jakich projektach Państwo się specjalizujecie?

Nasza autorska pracownia projektowa (https://architekturaplus.pl/) została założona w 2009 roku i jest niejako kontynuacją długiej, rodzinnej historii architektonicznej ‒ poczynając od dziadka, czyli inż. arch. Arkadiusza Wojciechowskiego, oraz ojca ‒ mgr. inż. arch. Janusza Wojciechowskiego. Zrealizowaliśmy wiele obiektów w sektorze prywatnym, komercyjnym oraz publicznym. Pracownię tworzy zespół uprawnionych projektantów, rzeczoznawców oraz kosztorysantów współpracujących przy opracowaniach projektowych. Pracownia PWSP „Przemysław Wojciechowski Studio Projektowe” ma dwa działy projektowe. Pierwszy zajmuje się architekturą w pełnym zakresie, natomiast drugi dział specjalizuje się w projektach wnętrz.

Czy trendy w budownictwie przekładają się na Pana projekty i uwzględniane w nich technologie?

To jest zależne przede wszystkim od wielkości i przeznaczenia budynku. W głównej mierze projektuję w technologii tradycyjnej. Sporo budynków zaprojektowałem w systemie IZODOM 2000 ‒ technologii szalunku traconego wypełnianego betonem. Zdarzają się  również budynki w systemie szkieletowym. Co do trendu w budownictwie to górują zdecydowanie rozwiązania pasywne i ekologiczne oraz dodatnio energetyczne. Taka tendencja wymusza na projektancie ciągłe dokształcenie się oraz poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Izodom budowa

i

Autor: Archiwum Architektury Ogromnym atutem systemu jest szybkość budowy – to tylko 6 tygodni do stanu surowego otwartego.

Stanął Pan przed wyzwaniem wybudowania własnego domu. Szukając technologii odpowiedniej dla siebie, zainteresowała Pana technologia IZODOM2000. Dlaczego akurat ta?

Rzeczywiście, trafiłem na tę technologię poszukując optymalnego rozwiązania dla projektowanego dla siebie budynku pasywnego. Musiał on spełniać wysokie wymagania programu i dofinansowania NFOŚiGW, w standardzie NF15. Jednym z głównych założeń projektu były: całkowita likwidacja mostków termicznych, bardzo niski współczynnik przegród budowlanych oraz szczelność budynku. Po analizie dostępnych rozwiązań i kosztów, jakie ze sobą niosły, wybór padł na system IZODOM2000. W tej technologii  wartość współczynników przenikania ciepła U dla najgrubszej ściany z ich oferty ‒ 45 cm to 0,097 W/m2K oraz 0,099 W/m2K dla płyty fundamentowej przy założeniu połączenia ze ścianą 45 cm. Poza tym, jako projektantowi, pojawiła się też u mnie ciekawość nowych technologii oraz chęć przetestowania i sprawdzenia systemu, zanim takie rozwiązanie zaproponowałbym w projekcie klientowi. Dodatkowe korzyści, które przemawiały za IZODOM2000 to zmniejszenie grubości ściany średnio o 10 cm względem systemu tradycyjnego, dla ściany spełniającej określony współczynnik przenikania ciepła. Daje to inwestorowi kolejną zaletę w postaci dodatkowych metrów powierzchni użytkowej. IZODOM2000 jest na rynku już od 30 lat. Materiały, które stosuje producent, charakteryzują się wysoką jakością potwierdzoną licznymi certyfikatami – między innymi ETA, Passive House Institute, TUV – ISO, Ambasador budownictwa pasywnego, Wyróżnienie Komisji Europejskiej czy GreenEvo. Uważam, że takie technologie jak ta, są przyszłością budownictwa. IZODOM2000 spełnia aktualne i przyszłe normy techniczne odpowiadając na wyzwania przyszłości, norm i przepisów, oczekiwań użytkowników.

Co szczególnie ceni Pan w technologii IZODOM2000?

System rozwiązuje w prosty sposób kwestie mostków termicznych. Technologia w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni architekta, ponieważ można w niej projektować każdy rodzaj budynku. Dodatkową zaletą jest szybkość realizacji. Mój dom w stanie wykończonym powstał w 6 miesięcy. Izolacyjność i szczelność obiektu to kolejne korzyści – szczelność została potwierdzona odpowiednimi testami. Rachunki za ogrzewanie mojego domu o powierzchni 150 m2 za cały sezon grzewczy kształtowały się następująco: 2018 – 4100 zł; 2019 – 3800; 2020 – 3900. Projektuję w tej technologii głównie ze względu na energooszczędność, możliwość wykonania budynku pasywnego, a nawet dodatnio energetycznego w rozsądnym budżecie.

Jak zmiana przepisów budowlanych dotycząca warunków technicznych 2021, określająca m.in. współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych elementów budynku, wpłynęła na decyzje przyszłych inwestorów?

Od 1 stycznia 2021 budynki, w tym domy mieszkalne, muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Wpływa to na zmianę trendów w branży. Inwestorzy świadomie wybierają technologie i rozwiązania projektowe, które je spełniają. Modyfikacje dotyczące wymagań izolacyjności przegród budowlanych wymuszają stosowanie dobrych rozwiązań technicznych oraz bardzo dobrych materiałów. Elementy technologii IZODOM2000 od dawna spełnią powyższe normy. Na zmianę podejścia inwestorów duży wpływ miała również pandemia. Ludzie masowo zaczęli szukać działek pod budowę domów poza miastem. Chcą mieć budynek przede wszystkim tani w eksploatacji, wykonany z dobrych jakościowo materiałów przy możliwie najkrótszym czasie jego realizacji. Ogromnym atutem systemu jest szybkość budowy – to tylko 6 tygodni do stanu surowego otwartego. Inwestorzy coraz częściej wybierają rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, rośnie też liczba osób wybierających rozwiązania zeroenergetyczne. Wielu moich klientów wybrało IZODOM20000 z uwagi na ciekawość innowacyjnego rozwiązania i atuty wyżej przytoczone.

Izodom

i

Autor: Archiwum Architektury Technologia w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni architekta, ponieważ można w niej projektować każdy rodzaj budynku.

Nawiązał Pan współpracę z IZODOM2000. Czy to procentuje ułatwieniami w projektowaniu?

Przede wszystkim korzystam z 12 zeszytów udostępnionych przez firmę. Można tam znaleźć informacje o każdym elemencie systemu wraz z licznymi przykładami i obliczeniami, omawiającymi wszystkie ważne kwestie techniczne. Dodatkowo IZODOM2000 ma opracowania, w których osobno są omówione kwestie mostków termicznych czy wartości izolacyjności przegród. Ponadto firma dysponuje bezpłatną nakładką CAD, dzięki której projektowanie oraz rysowanie elementów jest o wiele prostsze. Każdy z elementów IZODOM2000 ma deklarację właściwości użytkowych, opisującą dokładnie każdy parametr. Firma oferuje szkolenia i indywidualne konsultacje oraz wsparcie na każdym etapie, od projektowania poprzez realizację. Po zakończonej koncepcji wysyłam projekt do weryfikacji i wyceny materiałowej, co oznacza, że także osoby, które nie projektowały wcześniej w tym systemie, mogą łatwo wejść w temat.

Dowiedz się więcej o współpracy

Izodom budowa

i

Autor: Archiwum Architektury IZODOM2000 jest na rynku już od 30 lat. Materiały, które stosuje producent, charakteryzują się wysoką jakością potwierdzoną licznymi certyfikatami – między innymi ETA, Passive House Institute, TUV – ISO, Ambasador budownictwa pasywnego, Wyróżnienie Komisji Europejskiej czy GreenEvo.