Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy

i

Autor: Archiwum Architektury Wernisaż wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” w Szczecinie, 22 czerwca 2016 roku; fot. Bartek Barczyk

Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni

2020-12-21 17:26

Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.

Wystawa w hotelu Cracovia jest drugą odsłoną ekspozycji, zorganizowanej przed redakcję „Architektury-murator” we wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w 2016 roku. Rok wcześniej budynek projektu barcelońskiej pracowni Barozzi Veiga jako pierwsza polska realizacja otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie: UE Miesa van der Rohe Award. Wydarzenie to stało się impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy, której kuratorką była Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”.Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy, zrealizowanych w ostatnich latach: Filharmonii w Szczecinie (2014), Norweskiej Narodowej Opery i Baletu w Oslo (2008), Konzerthaus Blaibach (2014), sali koncertowej i centrum konferencyjnego Harpa w Reykjaviku (2011) oraz sali koncertowej Casa da Musica w Porto (2005).Ekspozycję stanowiła architektoniczna analiza budynków wzbogacona o zbiór fotografii wydrukowanych w technice 3D. Za projekt tej części odpowiadał Robert Konieczny, twórca sąsiadującego z Filharmonią Centrum Dialogu Przełomy, nagrodzonego m.in. Europejską Nagrodą za Miejską Przestrzeń Publiczną, tytułem Building of the Year na World Architecture Festival 2016 oraz nagrodą główną w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce w latach 2015-2019 w ostatniej edycji konkursu Życie w Architekturze. Projektant podjął się trudnego zadania, próbując zgłębić relacje między muzyką i architekturą pięciu prezentowanych na wystawie obiektów. W poszukiwaniu fenomenu ich unikalności pomóc mają wyjątkowe fotografie wnętrz sal koncertowych – poddane specjalistycznej obróbce zdjęcia zmieniają się w zależności od przyjętej przez zwiedzających perspektywy. Dla każdej z tych przestrzeni wybrano inny aspekt decydujący o jej niepowtarzalnym charakterze.Wystawa „Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy” Kiedy: 5 lutego – 2 maja 2021 roku (od czwartku do niedzieli)Gdzie: hotel Cracovia, Kraków, ul. Focha 1, sala Mozaiki „Miasto”

Wernisaż on-line: zobacz film!

O wystawie opowiadają Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, a zarazem pomyslodawczyni ekspozycji.

ZAPISZ SIĘ