Osobliwy dziennik budowy

i

Autor: archiwum autorki

Promocja książki

Osobliwy dziennik budowy: spotkanie autorskie z Małgorzatą Z. Wilczkiewicz

2023-05-23 17:48

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na promocję książki „Osobliwy dziennik budowy” autorstwa Małgorzaty Z. Wilczkiewicz. Publikacja stanowi osobisty zapis zmagań i trudności pokonywanych w kolejnych biurach projektowych oraz walki z nieprzyjazną, emigracyjną rzeczywistością.

Małgorzat Zofia Wilczkiewicz jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1978). Karierę zawodową rozpoczynała w Miastoprojekcie – Kraków. Od roku 1986 prowadziła Pracownię Projektową na Wawelu (PP PKZ Kraków Wawel), nadzorując prace projektowe wykonywane na Wzgórzu Wawelskim. W roku 1988 uczestniczyła w zespole PP PKZ – Warszawa, kierując pracami projektowymi i wykonując nadzory nad pięcioma zabytkowymi budowlami znajdującymi się w Jekaterińskim Parku w Carskim Siole (Rosja).

W 1990 roku, jako stypendystka rządu francuskiego, brała udział w projekcie l’Esplanade (zamek w Gaillon, Francja) prowadzonym przez prof. Benjamina Moutona. W latach 1992-1993 otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, w ramach którego studiowała na Columbia University, Graduate School of Architecture, Urban Planning and Preservations Monuments (Nowy Jork), pod kierunkiem prof. Martina E. Weavera. Od roku 1994 mieszka w Nowym Jorku, pracując jako architekt w New York City Housing Authority (zarząd budynków komunalnych miasta Nowy Jork).

W 1999 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zatytułowaną „Zwieńczenia wieżowe, ich geneza i prognoza”. Do Polski powróciła w roku 2008, przyjmując stanowisko adiunkta na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W latach 2010-2018 wypromowała 90 prac dyplomowych na kierunkach: architektura krajobrazu i gospodarka przestrzenna. Autorka monografii „Kierunki rozwoju architektury krajobrazu w Stanach Zjednoczonych” (2013) oraz ponad dwudziestu  naukowych publikacji z dziedziny architektury krajobrazu i konserwacji zabytków.

Jej najnowsza książka, „Osobliwy dziennik budowy”, stanowi zapis zmagań i trudności pokonywanych w kolejnych biurach projektowych oraz walki z nieprzyjazną, emigracyjną rzeczywistością. Autorka opisuje trudną drogę rozwoju zawodowego architekta – kobiety, poruszającej się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Pierwsze lata to studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i praktyka w krakowskim „Miastoprojekcie”. Zwrot kariery zawodowej w kierunku konserwacji zabytków zaprowadził autorkę na Zamek Królewski na Wawelu, a dalej do Rosji, Francji i Stanów Zjednoczonych. Zachodzące w Polsce zmiany zmusiły Małgorzatę Wilczkiewicz – jak wielu innych Polaków tracących pracę w nowej rzeczywistości – do emigracji, z której powróciła w 2008 roku – czytamy w informacji prasowej.

Promocja książki i spotkanie z autorką już 25 maja o godz. 18.00 w Galerii Architektury SARP przy pl. Szczepańskim 6 w Krakowie. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym wydarzenia.