Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji

i

Autor: Archiwum Architektury Model samowystarczalnego siedla CRUNCH, na którym testowano opracowano rozwiązania

Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji

2021-10-07 18:39

Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Nieinwazyjny System Pomiarowy powstał w ramach projektu CRUNCH (Climate - Resilient - Urban - Nexus - CHoices), międzynarodowego przedsięwzięcia, w które zaangażowani są nie tylko pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, ale  też naukowcy ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Holandii, a także władze miasta Gdańska i przedstawiciele centrum biznesowego Olivią Centre. Projekt ma na celu ocenę możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby w przyszłości można było efektywniej nimi gospodarować. Efektem dotychczasowych prac jest m.in. specjalny system pozwalający analizować ruch miejski. Obecnie trwają badania nad jego wdrożeniem na jednym z gdańskich węzłów przesiadkowych w dzielnicy Oliwa. Etapem realizacji projektu będzie stworzenie przyjaznej mieszkańcom zielonej przestrzeni w sercu pętli tramwajowej.

Czytaj też: Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec |

W przyszłości na podstawie badań przepływu ludzi przez takie węzły integracyjne ma powstać model prototypowania przestrzeni miejskich. W planach jest również model samowystarczalnego osiedla CRUNCH czy współmodalny węzeł sąsiedzki. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań teoretycznych, ale przede wszystkim z testowaniem i wdrażaniem ich w kontekście konkretnych przestrzeni miejskich – mówi Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska. Prezentacja prototypu Nieinwazyjnego Systemu Pomiarowego oraz platformy Integrated Design Support System miała miejsce w pawilonie Włoch podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Do udziału w przedsięwzięciu Politechnikę Gdańską zaprosił prof. Alessandro Melis, kurator włoskiej wystawy, która poświęcona jest rożnym aspektom  kryzysu klimatycznego w miastach.

Poniżej publikujemy film, w którym o projekcie CRUNCH opowiadają zaangażowani przedstawiciele środowiska naukowego i biznesowego.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ