Architektura MuratorWydarzeniaShigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja

Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana
Prelegenci konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”; fot. Iwona Dziuk

28 września w pawilonie wystawowym SARP w Warszawie odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” organizowana przez firmę Geberit we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Spotkanie otworzył wykład Shigeru Bana, który opowiedział o swoich najbardziej znaczących realizacjach, w tym tych projektowanych dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych, z wykorzystaniem opracowanego przez siebie Paper Partition System. Architekt wyjaśniał m.in. jak ewoluowała jego koncepcja, by z ekonomicznych i powszechnie dostępnych elementów papierowych tworzyć tymczasowe schronienia. Przedstawił też konkretne przykłady architektury pomocowej, zrealizowane nie tylko w Japonii, ale też w Rwandzie, na Haiti, we Włoszech czy w Polsce i w Ukrainie.

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana
Shigeru Ban i Marta Sękulska-Wrońska, prezeska warszawskiego oddziału SARP; fot. Iwona Dziuk

O szczegółach wykorzystania Paper Partition System w Ukrainie opowiedział Oleksiy Vostrykov z lwowskiej pracowni Re+, a na terenie Polski – Artur Jőrgen i Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Hubert Trammer, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, a zarazem spiritus movens całego przedsięwzięcia.

Kosma Kołodziej z Fundacji Diversity Polska zaprezentował następnie projekt adaptacji jednego z biurowców w Bydgoszczy na dom dla ukraińskich uchodźców, Magda Garncarek, inicjatorka kampanii „Otwieramy szkoły” i Dorota Sibińska z xystudio, pierwszej placówki edukacyjnej dla ukraińskich dzieci, jaką udało się urządzić w przestrzeni biurowca myhive przy ul. Postępu w Warszawie, a Łukasz Piątek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej o utworzonej na uczelni pracowni coworkingowej dla studentów, architektów i naukowców, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio |

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana
Shigeru Ban; fot. Iwona Dziuk

Swoimi doświadczeniami pomocy uchodźcom dzielili się także Peter Morgenstein z Wydziału Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, Anna i Tania Pashynskie z inicjatywy co-HATY z Iwano-Frankiwska oraz Anca Bolohan z rumuńskiego oddziału Habitat for Humanity. Towarzyszącą spotkaniu dyskusję poprowadziła architektka Magda Maciąg, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiaku. Wydarzenie zostało zakończone wieczornym bankietem „Geberit: Thinking Forward”.

Zobacz fotorelację

Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.