Architektura MuratorWydarzeniaSukces polskich architektów w Moskwie

Sukces polskich architektów w Moskwie

Biurowce White Square i White Gardens Office Center projektu polskiej pracowni APA Wojciechowski zostały uznane w Moskwie za jedną z najważniejszych realizacji ostatnich 30 lat obok nowego centrum biznesowego i parku Zarjadje studia Diller Scofidio + Renfro.

Sukces polskich architektów w Moskwie
Biurowce White Square i White Gardens Office Center w Moskwie, proj. APA Wojciechowski i ABD Architects

Zespół White Square i White Gardens Office Center projektu APA Wojciechowski Architekci zlokalizowany jest w samym centrum Moskwy, w okolicy dworca Białoruskiego. Kompleks przy placu Białym składa się w sumie z pięciu budynków, między którymi biegnie zadaszony pasaż z restauracjami, barami i kawiarniami. Dodatkowe lokale handlowo-usługowe znajdują się na poziomie przyziemia. Łączna powierzchnia biurowa wynosi około 140 tys. m². Zabudowa koncentruje się wokół historycznej cerkwi staroobrzędowców. Każda z nowo powstałych uliczek pomiędzy budynkami White Square Office Center stanowi indywidualną oś zakończoną widokiem na świątynię. Tarasowe, zielone ukształtowanie sąsiednich biurowców tworzących White Gardens Office Center oraz przeszklona galeria z ogródkami kawiarnianymi i restauracjami, doskonale uzupełniają projekt. Plac Biały to miejsce atrakcyjne nie tylko dla najemców powierzchni biurowych, ale też mieszkańców Moskwy oraz licznych turystów – mówi Witold Dudek z APA Wojciechowski. Inwestorem zespołu były firmy White Star Real Estate, Coalco i AIG/Lincoln, a lokalnym partnerem pracowni APA Wojciechowski moskiewskie biuro ABD Architects.

Czytaj też: Projekt siedziby Komisji Europejskiej według Kuryłowicz & Associates [GALERIA] |

Polscy architekci w Moskwie

Biurowce White Square i White Gardens Office Center znalazły się ostatnio na trzecim miejscu wśród 30 najważniejszych realizacji, które pojawiły się w stolicy Rosji na przestrzeni ostatnich 30 lat. Obiekty do zestawienia wyłoniła grupa ekspertów, a ostateczną listę sporządzono w oparci o wyniki publicznego głosowania. Budynki polskich architektów uplasowały się na trzecim miejscu, zaraz za słynnym nowym  centrum biznesowym Moskwy i parkiem Zarjadje projektu studia Diller Scofidio + Renfro. Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem naszych projektów przy placu Białym. Wspólnie z inwestorami stworzyliśmy pełne życia miejsce, które na stałe wpisało się w okolicę. Dobre podstawy komercyjne, wspaniała lokalizacja oraz ponadczasowa architektura sprawiają, że White Square Office Center i White Gardens Office Center stwarzają perfekcyjne warunki dla rozwoju firm – komentuje Szymon Wojciechowski, prezes zarządu w APA Wojciechowski. Trzydzieści najważniejszych realizacji Moskwy można było zobaczyć na wystawie ARCH Moscow, która odbyła się w październiku w galerii dawnego Dworu Handlowego.

Autor: (Red.)
APA Wojciechowski dołącza do United Nations Global Compact! Pracownia APA Wojciechowski oficjalnie dołączyła do United Nations Global Compact (UNGC), największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Otwiera to przed biurem nowe możliwości działania na rzecz bezpiecznej przyszłość miast i ich adaptacji do zmian klimatu.
Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski Zakończono realizację I etapu kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu według projektu warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Na terenie inwestycji zastosowany zostanie tzw. zielony beton.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Rozmowa z Szymonem Wojciechowskim, współautorem siedziby biura architektonicznego APA Wojciechowski Budynek jest piękny tylko wtedy, gdy żyje i jest wypełniony ludźmi. Architektura to tworzenie ram do życia – o projektowaniu dla zrównoważonego rozwoju, pracy w międzynarodowym zespole oraz kompromisach między ekologią, estetyką i ekonomią z Szymonem Wojciechowskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.