Architektura MuratorWydarzeniaSukces polskich architektów w Moskwie

Sukces polskich architektów w Moskwie

Biurowce White Square i White Gardens Office Center projektu polskiej pracowni APA Wojciechowski zostały uznane w Moskwie za jedną z najważniejszych realizacji ostatnich 30 lat obok nowego centrum biznesowego i parku Zarjadje studia Diller Scofidio + Renfro.

Sukces polskich architektów w Moskwie
Biurowce White Square i White Gardens Office Center w Moskwie, proj. APA Wojciechowski i ABD Architects

Zespół White Square i White Gardens Office Center projektu APA Wojciechowski Architekci zlokalizowany jest w samym centrum Moskwy, w okolicy dworca Białoruskiego. Kompleks przy placu Białym składa się w sumie z pięciu budynków, między którymi biegnie zadaszony pasaż z restauracjami, barami i kawiarniami. Dodatkowe lokale handlowo-usługowe znajdują się na poziomie przyziemia. Łączna powierzchnia biurowa wynosi około 140 tys. m². Zabudowa koncentruje się wokół historycznej cerkwi staroobrzędowców. Każda z nowo powstałych uliczek pomiędzy budynkami White Square Office Center stanowi indywidualną oś zakończoną widokiem na świątynię. Tarasowe, zielone ukształtowanie sąsiednich biurowców tworzących White Gardens Office Center oraz przeszklona galeria z ogródkami kawiarnianymi i restauracjami, doskonale uzupełniają projekt. Plac Biały to miejsce atrakcyjne nie tylko dla najemców powierzchni biurowych, ale też mieszkańców Moskwy oraz licznych turystów – mówi Witold Dudek z APA Wojciechowski. Inwestorem zespołu były firmy White Star Real Estate, Coalco i AIG/Lincoln, a lokalnym partnerem pracowni APA Wojciechowski moskiewskie biuro ABD Architects.

Czytaj też: Projekt siedziby Komisji Europejskiej według Kuryłowicz & Associates [GALERIA] |

Polscy architekci w Moskwie

Biurowce White Square i White Gardens Office Center znalazły się ostatnio na trzecim miejscu wśród 30 najważniejszych realizacji, które pojawiły się w stolicy Rosji na przestrzeni ostatnich 30 lat. Obiekty do zestawienia wyłoniła grupa ekspertów, a ostateczną listę sporządzono w oparci o wyniki publicznego głosowania. Budynki polskich architektów uplasowały się na trzecim miejscu, zaraz za słynnym nowym  centrum biznesowym Moskwy i parkiem Zarjadje projektu studia Diller Scofidio + Renfro. Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem naszych projektów przy placu Białym. Wspólnie z inwestorami stworzyliśmy pełne życia miejsce, które na stałe wpisało się w okolicę. Dobre podstawy komercyjne, wspaniała lokalizacja oraz ponadczasowa architektura sprawiają, że White Square Office Center i White Gardens Office Center stwarzają perfekcyjne warunki dla rozwoju firm – komentuje Szymon Wojciechowski, prezes zarządu w APA Wojciechowski. Trzydzieści najważniejszych realizacji Moskwy można było zobaczyć na wystawie ARCH Moscow, która odbyła się w październiku w galerii dawnego Dworu Handlowego.

Autor: (Red.)
Skyliner: zwiedzanie obiektu i wykład pracowni APA Wojciechowski Virtus Studio zaprasza na wykład Michała Sadowskiego z pracowni APA Wojciechowski. Spotkanie połączone będzie ze zwiedzaniem 195-metrowego Skylinera na warszawskiej Woli.
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.