Stanisław Deńko

i

Autor: archiwum serwisu Stanisław Deńko – laureat Honorowej Nagrody SARP 2016; fot. archiwum biura Wizja

Honorowa Nagroda SARP

2016-11-30 11:48

To najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Stanisław Deńko, absolwent Politechniki Krakowskiej, wieloletni wykładowca akademicki, od 1993 roku prowadzący pracownię WIZJA. Projektant pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.

Honorowa Nagroda SARP to najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości. O wyborze laureata decyduje komisja, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W kapitule tegorocznej edycji znaleźli się Krzysztof Ingarden, Włodzimierz Mucha, Bolesław Stelmach, Jakub Wacławek oraz prezes SARP Mariusz Ścisło. Nagrodę przyznano Stanisławowi Deńce za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki.

Stanisław Deńko jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Wykładał na Wydziałach Architektury Politechniki Krakowskiej, University of Iowa oraz University of Tennessee w Knoxville. Pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz Głównego Architekta Miasta Krakowa. Od 1993 roku jest dyrektorem pracowni WIZJA. Do jego realizacji należą Ambasada Polski w New Delhi (wraz z Witoldem Cęckiewiczem, 1978), port lotniczy w Krakowie-Balicach i jego rozbudowa (wraz ze współpracownikami, „A-m” 5/2001), a także inne krakowskie budynki: Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego („A-m” 7/2008), zespół mieszkaniowy Angel City (wraz z Gottesman Szmelcman SARL i nsMoonStudio, „A-m” 6/2011), Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (w ramach IQ2 Konsorcjum – nsMoonStudio i Wizja, „A-m” 10/2014). Wręczenie nagrody i otwarcie wystawy dorobku laureata odbyły się 25 listopada w siedzibie SARP