Rozbudowa domu na Żoliborzu w Warszawie

i

Autor: archiwum serwisu Bliźniak usytuowano na niewielkiej skarpie. W trakcie rozbudowy zmieniono komunikację wewnętrzną, zlikwidowano główne wejście, które znajdowało się w wysokim parterze i umieszczono je na poziomie dawnej piwnicy. Fot. Marcin Czechowicz

Rozbudowa domu na Żoliborzu w Warszawie

2017-03-31 12:15

Architekci rozbudowali obiekt od frontu, nadając nowej części formę trapezu. W ten sposób dom otwiera się na usytuowany tu niewielki ogród, a jednocześnie wzbogaca krajobraz kameralnej ulicy na Żoliborzu Dziennikarskim – o realizacji Jakuba Szczęsnego pisze Hanna Szukalska.

Usytuowany tuż przy placu Wilsona Żoliborz Dziennikarski stanowi wymarzone miejsce do życia w stolicy: świetnie skomunikowane, bogate w funkcje publiczne i usługowe, zielone, kameralne. To także prestiżowy adres. Od końca lat 20. powstawały tu domy literatów i dziennikarzy, z których większość zaprojektował Kazimierz Tołłoczko. Jeden ze stojących w tej okolicy bliźniaków należy do pięcioosobowej rodziny, która niedawno powróciła do Polski z wieloletniego pobytu zagranicą. Dom z późnych lat 50. okazał się dla niej zbyt ciasny, właściciele zdecydowali się więc na rozbudowę. W dzielnicy objętej ochroną konserwatorską to spore wyzwanie, a gdy inwestycji towarzyszy ograniczony budżet, jest wręcz działaniem podwyższonego ryzyka.

Stworzenie wartościowej architektury w takim kontekście wymaga żmudnego analizowania przepisów i szczegółowego opracowania przyszłego sposobu funkcjonowania domu. Kompromisowe mogą być co najwyżej wykorzystane materiały. Podobnemu myśleniu blisko do architektury wernakularnej, tworzonej dla zaspokajania konkretnych potrzeb: schronienia, intymności, kontaktu z naturą, a jednocześnie zgodnej z lokalnymi uwarunkowaniami. Tak było właśnie w przypadku domu na Żoliborzu. Architekci wyszli od analizy kontekstu i potrzeb inwestorów. Od strony ulicy rozbudowali obiekt o werandę i dodatkową przestrzeń użytkową, której nadali trapezoidalną formę, nazwaną przez nich megafonem. Dzięki temu budynek otwiera się na niewielki ogród od frontu i stanowi dobrą scenerię dla życia, wzbogacającą również krajobraz kameralnej ulicy Sułkowskiego. Takie wieloaspektowe podejście do projektowania przestrzeni mieszkalnej jest trudne i wymagające ciągłej refleksji nad przyjętymi priorytetami, łączy w sobie pracę architekta i psychologa przestrzeni, ale daje satysfakcję robienia tego, co idealistycznie planuje większość osób studiujących architekturę – projektowania domów dla ludzi.

Metryka
  • Autorzy: Jakub Szczęsny, SZCZ, Krzysztof Banaszewski, Banaszewski & Dembiński Architekci
  • Konstrukcja: TKM Karolak
  • Kubatura: 450.0
  • Koszt inwestycji: nie podano
  • Inwestor: prywatny
  • Adres obiektu: Warszawa, ul. Sułkowskiego
  • Projekt: 2011
  • Data realizacji (koniec): 2014
  • Data realizacji (początek): 2012
  • Powierzchnia całkowita: 183 m² (w tym części dobudowanej: 39 m²)