ECO-MIASTO 2018

Program ECO-MIASTO to jeden z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. W tym roku mogą one zgłaszać do konkursu swoje osiągnięcia w nowej kategorii – gospodarka o obiegu zamkniętym. Po raz pierwszy w formularzach konkursowych znalazło się też pytanie o projekty realizowane w ramach budżetów obywatelskich.

ECO-MIASTO 2018
EKOpark powstaje na obszarze 5 ha, na terenie dawnych zakładów ZPC Ursus w Warszawie. Zaplanowano w nim ścieżki edukacyjne, latarnie zasilane energią z ogniw fotowoltaicznych oraz niecki retencyjne zbierające wodę opadową. Autorzy: Rafał Mroczkowski, Maciej Nona

Na projekt ECO-MIASTO składają się konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół Zakręceni w przestrzeni oraz międzynarodowa konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie.
Uczestnicy konkursu dla miast mogą przesyłać zgłoszenia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Do udziału zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – jedna przeznaczona jest dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział blisko 100 polskich miast.
Z kolei celem projektu Zakręceni w przestrzeni, organizowanego przez Wspólnie - Fundacja LafargeHolcim, jest zachęcenie dzieci i młodzieży do projektowania i tworzenia przyjaznych miejsc, w których będą funkcjonować na co dzień (takich jak szkoła, biblioteka czy dom kultury). Tegoroczna, trzecia edycja przebiega pod hasłem OD_NOWA. Laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymają zestawy LEGO Architecture, a najlepsze pomysły uczniów szkół ponadpodstawowych na zmianę przestrzeni zostaną zrealizowane.
Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Jest to już szósta jego edycja, która w tym roku dodatkowo zbiega się z organizowanym w Katowicach szczytem klimatycznym COP24.
Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie dla miast: 10 września 2018
Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie dla szkół: 19 września 2018
Konferencja: 27-28 września 2018
www.eco-miasto.pl

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.