Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

i

Autor: Archiwum Architektury Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

2021-09-14 15:59

Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM należą do największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie. Prawie od samego od początku towarzyszy im konkurs MIPIM Awards, w którym w kilkunastu kategoriach nagradzane są najlepsze inwestycje komercyjne. Polskie realizacje doceniono w ten sposób już kilkukrotnie. W 2017 roku w kategorii Best Office & Business Development zwyciężył biurowiec Warsaw Spire (projekt: Jaspers-Eyers Architects, Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, Massive Design, Wirtz International Landscape Architects, inwestor: Ghelmaco), w 2020 roku w kategorii Best Urban Project zespół Granaria w Gdańsku (projekt: RKW Architektur+, Studio Architektoniczne Kwadrat, Mąka Sojka Architekci, inwestor: Immobel), a w kategorii Best Mixed-Use Development – Monopolis w Łodzi (projekt: Grupa 5 Architekci, inwestor: Virako). W tym roku wśród 13 laureatów znalazł się warszawski kompleks Elektrownia Powiśle (projekt: APA Wojciechowski Architekci, Belotto Design i VSF-Creative, inwestorzy: Tristan Capital Partners i White Star Real Estate). Zespół nagrodzono w zazwyczaj mocno obsadzonej kategorii Best Mixed-Use Development.

Czytaj też: Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group |

Jesteśmy zaszczyceni międzynarodowym wyróżnieniem, które otrzymała Elektrownia Powiśle. Wspólnie z Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate stworzyliśmy pełne życia miejsce, które – z szacunkiem do historycznego dziedzictwa – na stałe wpisało się w okolicę. Ponadczasowa architektura, przemyślane połączenie funkcji oraz wspaniała lokalizacja i dobre podstawy komercyjnie czynią z tego projektu idealne miejsce do prowadzenia biznesu, spędzania wolnego czasu, robienia zakupów oraz mieszkania. To również niezwykle popularna atrakcja dla odwiedzających stolicę turystów z kraju i zagranicy – komentuje zdobycie MIPIM Awards 2021Szymon Wojciechowski, prezes zarządu w APA Wojciechowski Architekci.

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

i

Autor: Archiwum Architektury Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Elektrownia Powiśle w Warszawie to projekt adaptacji zabytkowego kompleksu do potrzeb handlowo-kulturalno-usługowych, biurowych i mieszkalnych, a wkrótce również hotelowych. Historycznie wygrodzony i niedostępny teren, od ponownego otwarcia został włączony w tkankę miejską. Ponad 100-letnie budynki zostały przystosowane do nowych funkcji w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, a nowe wpisane w poprzemysłowy kontekst. Elektrownia Powiśle to doskonały przykład rewitalizacji w najlepszym wydaniu, gdzie historia i innowacja przenikają się, tworząc zrównoważone środowisko dla najemców, gości i lokalnej społeczności – mówi Victoria Yakubenko z Tristan Capital Partners, a Dariusz Domański, partner w White Star Real Estate, dodaje: Proces rewitalizacji Elektrowni Powiśle jest dla nas wyjątkowym projektem, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że został dostrzeżony i nagrodzony w tak prestiżowym konkursie. Elektrownia nie jest bowiem kolejną galerią handlową, a wielofunkcyjną, industrialną przestrzenią, która łączy funkcję handlowo-usługową, gastronomiczną, eventową, biurową, hotelową oraz mieszkalną. Zarówno nam, jak i architektom, bardzo zależało na tym, aby oddać warszawiakom kawałek Powiśla, zachowując niepowtarzalną atmosferę i historyczny charakter tego miejsca.W jury MIPIM Awards 2021 zasiedli Méka Brunel (Gecina), Stéphanie Bensimon (Ardian France), Kai-Uwe Bergmann (Bjarke Ingels Group), Akim Daouda (FGIS), Hala El Akl (PLP Architecture), Serge Fautre (AG Real Estate), Kathleen Fontana (RICS), Paolo Gencarelli (Poste Italiane), Marco Hekman (CBRE), Frank Khoo (City Developments Limited w Singapurze), Sergey Kuznetsov, główny architekt Moskwy, Henrik Saxborn (Castellum) oraz Katarzyna Zawodna-Bijoch (Skanska).

Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021!

i

Autor: Archiwum Architektury Elektrowni Powiśle w Warszawie, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. Marcin Czechowicz

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ