Plac Solidarnośći z pomnikiem Poległych Stoczniowców

i

Autor: Andrzej Otrębski / CC BY-SA 4.0

Stocznia Gdańska

Plac Solidarności w Gdańsku czekają zmiany. Trwa konkurs na nowe zagospodarowanie tego miejsca

2023-07-07 22:54

Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 to miejsce szczególne nie tylko dla Gdańska. Właśnie ogłoszono konkurs na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.

Nowe zagospodarowanie Plac Solidarności w Gdańsku

Plac Solidarności w Gdańsku to miejsce o ogromnym znaczeniu symbolicznym, jednak jego przestrzeń wymaga odświeżenia. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs studialny na zagospodarowanie placu i terenów wokół niego. Przestrzeń placu Solidarności jest historycznym pomnikiem poległych stoczniowców. Jest miejscem symbolicznym i bardzo charakterystycznym dla Gdańska. Miejscem, o które należy dbać. Przestrzeń wokół placu się zmienia. Pierwsze zmiany nadeszły wraz z powstaniem ponad 10 lat temu Europejskiego Centrum Solidarności. Dzisiaj renowację przechodzi napis na historycznej Bramie numer 2. Także teren za stróżówką, przy dawnej stołówce stoczniowej zmienił swój charakter. Ma służyć rozmowie, debacie, jest miejscem przyjaznym, w którym można organizować także różne spotkania na zewnątrz – mówiła prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji zorganizowanej z okazji ogłoszenia konkursu.

Konkurs na plac Solidarności w Gdańsku

Pula nagród wynosi 110 tys. zł, a termin przesłania zgłoszeń do udziału w konkursie mija 14 września 2023 roku. Jak zapowiada magistrat, zwycięska koncepcja zostanie przekazana właściwym jednostkom miejskim w celu skoordynowanego kształtowania przestrzeni placu Solidarności. W przypadku konieczności sporządzenia nowych opracowań planistycznych, plany te zostaną podporządkowane wytycznym konkursu.

Mamy nadzieję, że w wyniku konkursu uzyskamy wskazówki do kształtowania tej przestrzeni. Posłużą one zarówno dla Zarządu Dróg i Zieleni oraz innych gospodarzy fragmentów tego miejsca do kształtowania poszczególnych elementów, a jeśli okaże się to niezbędne, to również do zmiany polityki planistycznej – zapowiedział podczas konferencji architekt miasta Piotr Lorens. Od uczestników konkursu nie wymagamy uprawnień architektonicznych. Dzięki temu do nadsyłania prac zachęcamy także młode zespoły projektowe – dodał.

W 11-osobowym jury zasiadają Bolesław Stelmach (przewodniczący), Monika Arczyńska, Sławomir Gzell, Jacek Krenz, Henryk Knapiński, Michał Leszczyński, Piotr Lorens, Zbigniew Myczkowski, Igor Strzok, Wojciech Targowski i Barbara Tusk. Termin nadsyłania prac upływa 10 listopada. Ogłoszenie wyników zaplanowano 24 listopada. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.gdansk.pl.

Czytaj też: W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny. Budowa właśnie się rozpoczęła |