Architektura MuratorKonkursyPoznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021!

Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021!

Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021!
Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, i Kazimierz Łatak, współautor kładki pieszo-rowerowej w Dobczycach; fot. Marcin Pietrzak

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 odbyła się na terenie łódzkiego Orientarium (proj. Szlachcic Architekci). Jak pisaliśmy w kwietniu, spośród 61 realizacji zgłoszonych do tegorocznej edycji publiczność wybrała sześciu laureatów. W kategorii obiekty publiczne w głosowaniu internautów wygrał kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie (proj. New Architekci), jurorzy nagrodzili natomiast Cukrownię Żnin (proj. Bulak Projekt, MIXD, Mili Młodzi Ludzie i Less is core).

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili Dom w Mławie (proj. James & Mau), jurorzy – Dom wiatrak (proj. Michał Kucharski, o4 architekci Mateusz Piwowarski, Tomasza Padło, Sylwii Ciesielska).

Spośród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrał hotel Villatoro w Zgorzelcu (proj. 370 studio). W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło Food Hall Browary w Warszawie (proj. NOKE Architects).

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom był Gdański Apartament (proj. Sikora Wnętrza). Jurorzy zdecydowali inaczej – według nich najlepszym wnętrzem prywatnym okazało się Niebanalne mieszkanie w Katowicach (proj. studio bro.Kat).

W kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył wspólny dziedziniec w Poznaniu (proj. Paweł Grobelny). W opinii jury na nagrodę zasłużyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak).

Wśród ogrodów prywatnych publiczność najwyżej oceniła nowoczesny ogród we Wrocławiu (proj. PaKKA architektura krajobrazu), a jurorzy – taras na piątym piętrze w Warszawie (proj. Zieleń i Przestrzeń).

Grand Prix za niebanalny obiekt urbanistyczny, usprawniający nie tylko komunikację, ale dyskretnie otwierający potencjał przestrzeni publicznej na nowe możliwości, otrzymała kładka w Dobczycach.

 

PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.