Architektura MuratorKonkursyWodne źródła Gdańska – konkurs na zdrój uliczny. Pula nagród 39 tysięcy złotych

Wodne źródła Gdańska – konkurs na zdrój uliczny. Pula nagród 39 tysięcy złotych

Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna ogłosiła konkurs na projekt zdrojów ulicznych w trzech historycznych lokalizacjach Gdańska. Prace przyjmowane są do 9 stycznia 2017 roku.

Wodne źródła Gdańska – konkurs na zdrój uliczny. Pula nagród 39 tysięcy złotych

Wodne źródła Gdańska to nazwa konkursu, który ma przyczynić się do ożywienia historycznej części miasta poprzez budowę nowych i renowację istniejących, publicznych punktów czerpania wody. W założeniu organizatorów inspiracją do zaprojektowania wodnych obiektów powinny być dawne formy architektoniczne lub zapisany w dziejach klimat miejsc, w których mają się one znaleźć. W ramach konkursu zostaną wyłonione formy dla trzech lokalizacji: przy ul. Ogarnej (w sąsiedztwie dawnego Dworu Miejskiego), przy kościele św. Jana (wokół którego stały niegdyś studnie publiczne) i przy ul. Szafarnia (w pobliżu mariny i zachowanych na nabrzeżu żurawi obrotowych z drugiej połowy XIX wieku).

Architekci, dizajnerzy i projektanci wnętrz mają szansę zgłosić prace w trzech kategoriach konkursowych. Inspirację mogą stanowić historyczne materiały zebrane przez profesora Andrzeja Januszajtisa, propagatora wiedzy o Gdańsku. W skład jury, pod przewodnictwem Jacka Skarbka, prezesa zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, wejdą: Małgorzata Kolesińska, kierownik działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków, Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Tadeusz Pietrzkiewicz, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z trzech konkursowych kategorii przewidziano nagrodę w wysokości 8000 złotych, za zajęcie drugiego miejsca w każdej kategorii – 5000 złotych. Prace należy składać do 9 stycznia 2017 roku. Szczegółowe informacje, regulamin oraz materiały historyczne dostępna na stronie organizatora.

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.