Architektura MuratorKrytykaRok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku

Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku

Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.

Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach

1. Jakie zmiany poczyni koronawirus w architekturze? Jak radzą sobie polscy architekci w czasach pandemii? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Czego się obawiają? Pod koniec marca zapytaliśmy przedstawicieli wiodących biur projektowych w Polsce o wpływ koronawirusa na architekturę. Tak powstał najchętniej czytany artykuł 2020 roku.

>> Koronawirus w architekturze – architekci w czasach pandemii <<

Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku

2. W 2020 roku zorganizowaliśmy IX edycję konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w latach 2015-2019. Spośród 459 zgłoszeń jury wyłoniło najpierw 49 finalistów. Pierwszą konstatacją płynącą z poznania prawie pół tysiąca nadesłanych obiektów jest ich wysoki poziom. Mało jest projektów, które trafiły na konkurs przez przypadek – mówił po dokonaniu tego wyboru przewodniczący jury Dariusz Herman.

>> Finaliści IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE <<

Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach

3. Na początku roku Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt zadaszenia historycznego amfiteatru na terenie parku. Jury postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Drugą zdobyła pracownia DiM’84 Czesława Bieleckiego. Nasz serwis jako pierwszy opublikował wyniki. Ostatecznie Muzeum wystosowało oświadczenie: Na obecnym etapie, wyróżniona koncepcja nie stanowi podstawy rozpoczęcia prac realizacyjnych. Traktowana jest jedynie jako próba podpowiedzi co do zasadności ewentualnej inwestycji oraz możliwości zastosowania rozwiązań estetycznych i konstrukcyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do zabytkowego charakteru Amfiteatru i jego otoczenia.

>> Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach <<

Świątynia Opatrzności Bożej: wyniki konkursu na projekt wystroju wnętrz Świątynia Opatrzności Bożej
Kaplica Grobu Pańskiego, proj. studenci warszawskiej ASP pod opieką m.in. Jana Wojciechowskiego, Małgorzaty Zagłoby i Jana Buczka, II nagroda  

4. Choć budowa Świątyni Opatrzności Bożej została zakończona, prace wykończeniowe nadal trwają. Trwa również dyskusja nad ostatecznym projektem wystroju. W marcu jako pierwsi opublikowaliśmy koncepcje nagrodzone w konkursie na projekt aranżacji wnętrz świątyni, w tym ostatnie szkice Stanisława Niemczyka. O komentarz poprosiliśmy przewodniczącego jury, biskupa Rafała Markowskiego, oraz sędziującą w konkursie profesor Ewę Kuryłowicz.

>> Świątynia Opatrzności Bożej: wyniki konkursu na projekt wystroju wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej <<

Dom w Bieszczadach projektu medusa group
Dom w Bieszczadach, proj. medusa group

5. Dom w Bieszczadach medusa group zaprojektowała dla właściciela firmy Henniger Investment, która odpowiada m.in. za krakowskie osiedle Mieszkaj w Mieście, również autorstwa śląskiego biura. Tym razem architekci mieli do dyspozycji sporą działkę w jednej z malowniczych wsi na Podkarpaciu. W projekcie, podobnie jak w innych swoich realizacjach, czerpali z najbliższego otoczenia i historii, poddając je jednak autorskiej interpretacji.

>> Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] <<

Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa, proj. BE DDJM Architekci

6. Konkurs na projekt nowego osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus rozstrzygnięto w lutym. Zwyciężyła pracownia BE DDJM Architekci, drugie miejsce zajęło holenderskie studio MVRDV, a trzecie Fiszer atelier 41.

>>  Mieszkanie Plus Warszawa. Wyniki konkursu na projekt osiedla przy Ratuszowej na warszawskiej Pradze [WIZUALIZACJE] <<

MSZ ogłasza przetarg na projekt biurowca w centrum Warszawy: architekci zbulwersowani
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w al. Szucha 23 w Warszawie; fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0

7. Pod koniec roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało zapytania ofertowe do wybranych pracowni. Przedmiotem procedury było wybranie najtańszej koncepcji nowego biurowca w alei Armii Ludowej, w sąsiedztwie głównej siedziby MSZ i placu Na Rozdrożu. 2 grudnia do redakcji „Architektury-murator” przyszedł e-mail od pracowni MWM Architekci, stanowiący odpowiedź na propozycję MSZ. W przypadku każdej działalności kreatywnej kryterium cenowe jest najgorszym z możliwych i ZAWSZE skutkuje JAK NAJGORSZYMI rozwiązaniami. Czy przyszłoby Państwu do głowy zorganizować PRZETARG NA SKOMPONOWANIE NOWEGO HYMNU POLSKI?! - pisali autorzy.

>> MSZ ogłasza przetarg na projekt biurowca w centrum Warszawy: architekci zbulwersowani <<

Wynagrodzenia architektów w Polsce i Danii: rozmowa z architektem Piotrem Zbierajewskim
fot. GettyImages

8. W Danii nie ma polityki zaniżania cen w celu zdobycia zleceń, ponieważ każdy tutaj wie, że praca architekta po prostu kosztuje. Tak samo jak mechanika samochodowego w certyfikowanym warsztacie Forda, BMW czy innym – o różnicach w zarobkach architektów w Polsce i Danii oraz propozycji zmian systemowych regulujących wynagrodzenia w branży architektonicznej w naszym kraju rozmawialiśmy z Piotrem Zbierajewskim, architektem na co dzień mieszkającym i pracującym w Danii.

>> Wynagrodzenia architektów w Polsce i Danii: rozmowa z architektem Piotrem Zbierajewskim <<

Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba już otwarte
Charakterystycznym elementem nowych stacji metra są specjalnie zaprojektowane neony z nazwą przystanku. Podświetlane litery znajdują się na ścianach za torami i w strefach wejściowych; fot. Tomasz Żylski

9. Na początku kwietnia 2020 roku otwarto trzy stacje metra na warszawskiej Woli: Płocka, Młynów i Księcia Janusza autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba oraz pracowni Archinauci. Ich wystrój nawiązuje do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przeszłością dzielnicy. Tego samego dnia zaprezentowaliśmy pierwsze zdjęcia nowych stacji.

>> Nowe stacje metra projektu biura Kazimierski i Ryba oraz Archinauci już otwarte <<

Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu
Izba Lekarska w Gdańsku, proj. Toprojekt, I miejsce, ogród półprywatny

10. W czerwcu rozstrzygnięto zamknięty, jednoetapowy konkurs architektoniczny na projekt ośrodka szkoleniowo-naukowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Konkurs na zlecenie Izby Lekarskiej przeprowadziła firma A2P2 architecture & planning, zajmując się całą procedurą, od wypracowania programu i warunków, przez dobór uczestników i sędziów, po organizacyjną stronę przedsięwzięcia. Po wstępnej selekcji i przedstawieniu zamawiającemu kilkunastu propozycji, ostatecznie wyłoniono pięć biur projektowych: OVO Grąbczewscy, Kwadrat, Toprojekt, Roark Studio i HMS Architektura.

>> Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu <<

Tagi:
„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.