Architektura MuratorProjektyAleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA

Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, proj. WXCA

Ulica Kondratowicza to jedna z głównych arterii warszawskiego Targówka. Liczy sobie blisko 3 kilometry długości i aż 60 metrów szerokości. Od lat przoduje przy tym w rankingach najniebezpieczniejszych ulic dzielnicy. Teraz ma się to zmienić. Dobiega tu końca budowa kolejnego odcinka II linii metra: trzy ostatnie stacje po prawej stronie Wisły, czyli Zacisze, Kondratowicza i Bródno, mają zostać oddane jeszcze w tym roku. Przy okazji zmieni się układ i zagospodarowanie tego, co na powierzchni.

Przetarg na projekt przebudowy ulicy Kondratowicza na odcinku od ul. Rembielińskiej do ul. Św. Wincentego Zarząd Dróg Miejskich ogłosił w 2018 roku. Najkorzystniejsza ofertę złożyło biuro WXCA. Właśnie ruszają pierwsze prace związane z modernizacją ulicy według koncepcji tego warszawskiego studia. W ramach inwestycji posadzonych zostanie ponad 700 nowych drzew. Będą to głównie klony, graby i lipy. Dla porównania dziś na tym odcinku jest ich około 300. Oznacza to, że po zakończeniu wszystkich prac ulica Kondratowicza stanie się „aleją tysiąca drzew” – czytamy w informacji prasowej. Wzdłuż arterii zostanie ustawionych ok. 100 ławek. Wokół nich architekci zaplanowali dla mieszkańców liczne małe skwery. Osobny, duży zieleniec powstanie też przy stacji metra Bródno. Przewidziano ponadto dwie dwukierunkowe drogi dla rowerów o szerokości trzech metrów każda.

Zadowoleni powinni być też kierowcy, bo dotychczasowy układ ulicy, z dwoma pasami w każdym kierunku, wraz z ewentualnymi dodatkowymi do skrętu w rejonie skrzyżowań, zostanie generalnie zachowany. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, proj. WXCA
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, przekrój
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.