Architektura MuratorProjektyAleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA

Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, proj. WXCA

Ulica Kondratowicza to jedna z głównych arterii warszawskiego Targówka. Liczy sobie blisko 3 kilometry długości i aż 60 metrów szerokości. Od lat przoduje przy tym w rankingach najniebezpieczniejszych ulic dzielnicy. Teraz ma się to zmienić. Dobiega tu końca budowa kolejnego odcinka II linii metra: trzy ostatnie stacje po prawej stronie Wisły, czyli Zacisze, Kondratowicza i Bródno, mają zostać oddane jeszcze w tym roku. Przy okazji zmieni się układ i zagospodarowanie tego, co na powierzchni.

Przetarg na projekt przebudowy ulicy Kondratowicza na odcinku od ul. Rembielińskiej do ul. Św. Wincentego Zarząd Dróg Miejskich ogłosił w 2018 roku. Najkorzystniejsza ofertę złożyło biuro WXCA. Właśnie ruszają pierwsze prace związane z modernizacją ulicy według koncepcji tego warszawskiego studia. W ramach inwestycji posadzonych zostanie ponad 700 nowych drzew. Będą to głównie klony, graby i lipy. Dla porównania dziś na tym odcinku jest ich około 300. Oznacza to, że po zakończeniu wszystkich prac ulica Kondratowicza stanie się „aleją tysiąca drzew” – czytamy w informacji prasowej. Wzdłuż arterii zostanie ustawionych ok. 100 ławek. Wokół nich architekci zaplanowali dla mieszkańców liczne małe skwery. Osobny, duży zieleniec powstanie też przy stacji metra Bródno. Przewidziano ponadto dwie dwukierunkowe drogi dla rowerów o szerokości trzech metrów każda.

Zadowoleni powinni być też kierowcy, bo dotychczasowy układ ulicy, z dwoma pasami w każdym kierunku, wraz z ewentualnymi dodatkowymi do skrętu w rejonie skrzyżowań, zostanie generalnie zachowany. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, proj. WXCA
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA
Przebudowa ulicy Kondratowicza w Warszawie, przekrój
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Zielona Marszałkowska: miasto ogłasza przetarg na projekt wykonawczy Rusza projekt Zielona Marszałkowska. Koncepcję spektakularnej metamorfozy jednej z najważniejszych ulic Warszawy opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.