Biblioteka Sławejkowa w Warnie

i

Autor: Archiwum Architektury Do wykończenia elewacji obiektu autorzy zaproponowali panele z betonu i aluminiowej siatki, nawiązując w ten sposób do okolicznej zabudowy

Biblioteka Sławejkowa w Warnie

2019-05-30 14:08

Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.

Pracownia Architects for Urbanity, prowadzona w Rotterdamie przez Irgena Salianjiego, Karolinę Szóstkiewicz, Katarzynę Dulibę, Adriannę Drohomirecką i Ferdjana van der Pijla, międzynarodowy konkurs na projekt biblioteki wygrała w 2015 roku. Obecnie, po trzech latach intensywnych prac nad uszczegółowieniem koncepcji, dysponuje już pozwoleniem na budowę i przystępuje do realizacji. Obiekt zaplanowano między ulicami Braci Miładinow i Profesora Marina Drinowa a bulwarem Osmi Primorski Polk, tuż obok brutalistycznej wieży warneńskiego ratusza, zrealizowanej w 1981 roku według projektu Galiny Petewy, Todoriczki Petkowy i Angeła Angełowa. W nowej bibliotece oprócz miejsca na zbiory znajdą się sale multimedialne, przestrzenie do wspólnej pracy, audytorium na 200 osób, a także plac zabaw dla dzieci. Według założeń architektów ma to być bowiem nie tylko nowoczesna książnica, ale także wielofunkcyjne centrum spotkań. Na trzech kondygnacjach podziemnych zaplanowano ponadto duży miejski parking na 300 samochodów. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 28 500 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2019